| Aniisoara a întrebat:

Am si eu o intrebare.Stiu ca sunt 10 limbi latine dintre care 2 sunt limbi moarte. Din ce am citit pe net raspunsurile variaza dar vreau unul mai sigur.Care sunt cele 10 limbi latine (fara dialecte ) si din cele 10 care sunt cele 2 moarte? Multumesc! Dau funda + vot.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu de unde ai aflat de 10 limbi. Daca din scoala sa stii ca scoala romaneasca e mult ramasa in urma. Eu am gasit pe Wikipedia mai multe: aragoneză • araneză • aromână (macedoromână) • asturiană • catalană • corsicană (galureză) • dalmată • fala • faliscană • franceză • friulană • galiciană • istroromână • italiană • ladină • ladino (iudeo-spaniolă) • latină • meglenoromână • mirandeză • neapolitană • occitană • oscană • portugheză • retoromană • română • sardă (campidaneză, logudoreză) • sasareză • spaniolă • umbriană • valonă • venetă. Din acestea Latina e moarta. Dupa ultimele descoperiri se pare ca si limba daca era de origine latina. Si ea a murit desi se spune ca undeva in Asia ar fi un sat care mai vorbeste limba dacilor.