| PeAcE a întrebat:

TPU! Am trecut in clasa a VIII-a si nu prea ma pot hotarî la ce profil sa dau. Va rog mult sa-mi spuneti si mie ce materii se fac la Mate-Info, Filologie si Economica. Ms mult!

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Draga mea, trebuie sa stii in primul rand ca mate-info si filologie sunt profile din cadrul liceelor teoretice, pe cand economica, cum spui tu, apartine liceelor de profil, respectiv economic-administrativ. La toate liceele se fac in mare cam aceleasi obiecte, cu diferenta ca la liceele teoretice se vor face mai multe ore de mate, info, romana, lb. straine (daca e vorba de ex. de mate-info intensiv engleza), pe cand la liceele economice, pe langa obiectele obisnuite, se vor face si obiecte de specialitate, cum ar fi contabilitate, studiul calitatii produselor, organizarea unitatii economice, in schimb scapi de muzica si desen (care se fac la liceele teoretice). Tot la liceele economice, dupa clasa a X-a nu se mai face chimie, fizica si biologie, dar vor fi mai multe obiecte de specialitate. Alegerea iti apartine, daca vei da la un liceu teoretic sau la unul de profil.

| Nastia a răspuns:

Nu sunt 6 ore de mate la mate info. 4 ore de mate, 4 de info, 3 romana, 2 engleza, 2 franceza, 1 logica, 3 fizica, 2 chimie, restul normal.
filologie:multa romana, istorie, engleza si franceza, putine ore de mate, fizica si chimie.
economie, multa economie si mate, eventual si fizica.
mate info e cel mai bun profil, facand mate info poti merge fara teama la orice facultate.nu e atat de greu.depinde de performantele personale. mie nu mi se pare greu.big grin

| Nastia a răspuns:

Dora, ai habar ce vorbesti? la informatica nu desfaci calculatorul, desteapto. faci programare.

| Ramo586913 a răspuns:

La mate info se face :multa mate, fizica, chimie, info, tic, romana(cam multa pentru acest profil), bio, logica da mai putina ca la filo, cam astea is baza

la mate info se bazeaza pe stiinte exacte da e tare fain ca mereu inveti ceva nou si de aici poti face aproape orce facultate

la filo faci romna, linbi straine, logica, istorie, latina, geografie, cam de astea am auzit de pe la fostii colegi

| Lucero a răspuns:

Bunahappy. mate-info este un profil destul de compplex si greutongue se pune acceptul cam pe toate materyyle.

se face romana engleza franceza desen logica mate fizica chimie geografye byologye ed fizica tic informatyka religie muzicaa. si diun cls 11 sau 12 nu stiu sigur se face si economia filozofia si din cls 10 se face psihologie

la filo se pune baza pe limba romana. la eco. pe studiu economie oricum mate info e cel mai complez profil si potsy sa mergy la ce fac. vreitongue