| Emilia69 a întrebat:

Buna TPU am un prieten care a fost un semestru la un liceu normal, apoi al doilea semestru a fost la liceu militar. Poate sa se transfere inapoi la primul, unde a fost prima data daca este loc liber? Si daca poate trebuie sa plateasca vreao ceva? Ca asa am auzit dar nu stiu sigur. Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1.Se poate transfera de la un colegiu militar la unul civil chiar si in cursul semestrului (nu numai in vacanta intersemestriala sau cea de vara!)--- vezi art.225, punctul (3), litera d) din ROFUIP :http://www.georgebaritiu.ro/......ROFUIP.pdf
2. In caz de transfer va trebui sa plateasca cheltuielile de intretinere de care a beneficiat in mod gratuit fiind elev al unui colegiu militar.
Potrivit Art. 141 din " Instructiunile privind organizarea si functionarea colegiilor nationale militare" :
"Transferul elevilor din colegiile militare nationale in unitatile similare din reteaua Ministerului Educatiei Nationale SE APROBA NUMAI DUPA STABILIREA CUANTUMULUI CHELTUIELIOR DE INTRETINERE, daca este cazul, si a modului DE RECUPERARE a acestora, potrivit prevederilor legale "(http://www.colmil_sm.forter.ro/instructiuni.pdf)

| Emilia69 explică (pentru alessia5158):

Si daca a stat jumatate de semestru, plateste doar pentru jumatate de semestru. Nimic in plus, nu?

| alessia5158 a răspuns (pentru Emilia69):

Asa ar fi firesc, numai ca nu-ti pot confirma! --- poate avea surpriza sa i se ceara achitarea cheltuielilor de intretinere pentru un intreg semestru, nicidecum pentru fractiuni din el.

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Poate doar daca i se aproba transferul.Trebuie ca liceul la care vrea sa se transfere sa-l accepte din nou.Din cate
Stiu liceul de unde vrea sa plece, mai exact avizul dat de ei este doar coconsultativ.Important este sa vrea directorul sau consiliul de administratie al liceului unde vrea sa se transfere. Poate depune cerere de transfer si nu cred ca e cu bani, in mod normal asta daca directorul noului liceu are bunavointa sa-l accepte. Daca vine si de la alt profil va trebui sa dea examene de diferenta si daca le trece e transferat. Poti sa te transferi de cate ori vrei.Eu am facut-o de 3 ori.Si in mod normal nu necesita atentii dar na...cine stie ce se mai iveste.In mod normal transferurile sunt fara bani dar e vorba de bunavointa oamenilor.Numai bine