| Andreeamaria555 a întrebat:

Anul asta am bacul si m-am apucat sa invat comentariile. Am o nelamurire. In total avem vreo 22 de comentarii, insa noua profesoara la fiecare opera ne da un comentariu "tema si viziunea" si unul "relatia dintre doua personaje" deci in total vreo 44 de comentarii ceea ce mi se pare foarte mult, in conditiile in care mai am de invatat si istorie si geografie. La voi cum e? Nu as putea sa fac o combinatie intre cele doua? Stiti vreun site bun de comentarii pentru bac?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

? Nu poti sa faci o combinatie pentru ca e un subiect separat. Dar la viziunea despre lume efectiv intra tot comentariul iar la relatia dintre personaje, tot comentariul ala il ai numa ca pui accentul pe relatie. Eu nu inteleg cum poti in clasa a 12-a sa pui o asemenea intrebare laughing) n-are cum sa va dea 2 comentarii separate pentru aceeasi opera. Relatia dintre personaje e xtrem de simpla... Caracterizezi in jumatate de pagina un personaj, apoi pe celalat, apoi prezinti relatia dintre ele.Gen la `ION`. Il caracterizezi putin pe Ion, apoi pe Ana, apoi pui accentul pe momentele alea cand Ion doreste sa se imbogateasca si o ia pe Ana desi o vedea urata cand el de fapt o iubea pe Florica, se purta urat cu ea, o face de rusine etc.
Daca citesti romanele alea n-ai cum sa nu fii in stare sa faci relatia, aia poti s-o faci si fara comentariu linistita, numa sa ai o introducere data de profa ca stie s-o faca ceva mai elevat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica le inveti?
daca stii opera si ceea ce trebuie sa dezvolti in eseu lururile sunt simple. Mai ales daca ai 2-3 comentarii pe aceeasi opera

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu vorbesti direct cu profesoara, spune-i si ei ca este prea multa materie de invatat, si ca nu o sa reusesti, ca de aceea este profesoară, să vă ajute nu?

| niron a răspuns:

La ce profil ești real sau uman?

| niron a răspuns:

Daca esti la profil uman dai bacalaureatu din romana si ai nevoie de comentari tema, viziunea despre lume, comentariu literar etc