| elenaaaaa56262 a întrebat:

Bună TPU! Anul viitor vreau să intru la facultatea de Drept-Uaic, am început să mă pregătesc pentru admitere însă problema este că am o medie destul de mică de 7.05 la bacalaureat, nu m-am pregătit suficient pentru o materie și mi-a scăzut foarte mult media. Media anilor de studiu o am de 8, 20. Dacă aș reuși să iau o notă mare la admitere( peste 9) aș avea șanse să intru? Îmi doresc foarte mult să intru la Drept în Iași, dar îmi e teamă ca nu voi reușit datorită mediei pe care o am la bacalaureat.

12 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Sunt si locuri cu taxa, sunt si alte facultati.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Stai, tu ai dat bacul deja si vrei sa intri la facultate anul viitor?
Poti invata din nou pentru BAC, te pregatesti mai bine de data asta si dai din nou. Atunci nu te vei mai stresa de medie.

https://laws.uaic.ro/index.php/ro/admitere/admitere-studii-de-licenta
Criterii de admitere
Media de admitere:
- 50% Test la Limba română (minim 5 (cinci))
- 50% Media examenului de bacalaureat

Criterii de departajare pentru candidaţii cu aceeaşi medie:
1. Nota obţinută la testul de Limba română;
2. Media anilor de studii.

| elenaaaaa56262 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Da, problema este ca in iulie cand am vrut sa ma inscriu am avut probleme nasoale și am fost nevoită sa fiu internata in spital și nu am reușit sa ma duc. Am vrut sa ma duc la sesiunea din toamna și nu mai erau locuri datorită faptului că toate locurile au fost ocupate în iulie. Deci nu am altă variantă decât să mă duc la anul.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru elenaaaaa56262):

Foarte bine, ai timp sa reiei BAC-ul. Asa vei fi si tu multumita de tine.
Sa stii ca nimic nu e intamplator. Ceea ce tu crezi ca a fost o piedica acum, ar putea fi exact ce aveai nevoie pentru viitorul tau.

| elenaaaaa56262 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Da, însă Iași mi se pare cel mai avantajos, și Universitățile sunt mai bune, faptul ca sunt locuri de muncă, găsești mai ușor o chirie. Eu sunt din Vaslui și nu aș vrea să mă duc chiar departe( Cluj, Timișoara) Am m-ai văzut Facultățile din Bacău și Suceava dar nu am auzit păreri atât de bune.

| tonyc7 a răspuns:

Daca te concentrezi si inveti, vei intra sigur, macar la locurile cu taxa daca nu poti la cele gratuite! Pe vremuri era concurenta foarte mare si foarte greu de intrat! Acum nu mai este, de multe ori facultatile raman cu locuri neocupate complet!

| LisaJulie a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Mai poți sa dai odată pentru mărire după ce l-ai dat odată? Eu nu știam asta

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru LisaJulie):

Te inscrii din nou la BAC.
Dai marire la proba care te intereseaza https://hotnews.ro/......senat-5038

| LisaJulie a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Și poți sa dai la toate materiile din nou? Wow, eu chiar nu știam! Dar nu trebuie sa plătești?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru LisaJulie):

Mai intai sa dea legea

| LisaJulie a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Se discuta despre asta! Crezi ca se va aproba?

| LisaJulie a răspuns:

Vrei neapărat la București sau Cluj? La Timișoara, Iași, Constanța și Oradea se intra cu dosar? Dacă vrei la București sa știi ca admiterea nu este chiar asa de grea! Îți trebuie doar câteva ore de pregătire cu un profesor