| Biscovan_Jessica_1997 a întrebat:

Buna TPU as avea o intrebare.
Sunt din Bistrita si anul acesta am dat capacitatea care am luat-o cu 6.81(in total cu media de pe ani).
Liceul la care vreau sa dau e Infoel pe economic si cea mai mica medie anul trecut cu care s-a intrat a fost 7.12.
Oare am sanse sa scada media si sa pot intra?
Dau funda pentru mai multe amanunte.

2 răspunsuri:
| Criss_Cristina_2002_1eGm a răspuns:

Scadera medie la un liceu se face in functie de locuri. Daca la respectivul liceu sunt de exemplu 30 de locuri si vor sa intre 10 copii cu media 10, inca 10 cu media 9 si restul de 10 cu media 8. iar tu ai media 7..nu o sa intri deoarece locurile liceului s-au ocupat.Dar daca mai este un loc liber si tu ai ramas singura care vrea sa intre la acel liceu te baga pe tine cu media 6, 81.
Deci totul depinde de locurile disponibile la acel profil.Si s-ar putea sa se mai scada media...fiind si un liceu care nu e in top si nu e cel mai bun din oras, nu toti vor sa intre.Asa ca sigur vei intra! Si intre 7, 12 si 6, 81 e o mica diferenta.
Mult succes! happy Sper sa intri la liceul pe care ti-l doresti!

| Merăuță_Vlad_1998 a răspuns:

Indiferent de media pe care o ai merita incercat, niciodata nu poti stii de unde apare norocul. Tinand cont de notele obtinute si de altii cred ca ai sanse.