| Bububu01 a întrebat:

As dori sa va intreb, daca termini clasa a 8 a anul acesta trebuie sa dai evaluarea nationala. Undeva scrie ca inscrierea la evaluarea nationala se face intre 15-17 iunie. Adica, ce trebuie sa faci? Sa vi cu parintii la scoala sau ce? Trebuie sa completezi ceva pentru inscriere, sau ce inseamna asta mai exact? Dau vot si funda raspunsului ajutator.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, înscrierea la Evaluarea Naţională se efectuează în perioada 15-17.06.2015; vezi Calendarul de la linkul oficial :
http://subiecte2015.edu.ro/......a_2015.pdf

NU trebuie să mergi tu să te înscrii, înscrierea se face "din oficiu" ( de către Secretariatul şcolii ); nu ai nevoie de nici un act ( şi nici de părinţi )!

"V. ÎNSCRIEREA CANDIDATILOR :
Art. 16. -... (4) Înscrierea candidatilor pentru Evaluarea Nationala se face la secretariatele unitatilor de învatamânt pe care acestia le-au absolvit, numai în perioada prevazuta în calendarul examenului, dupa cum urmeaza:
a) pentru candidatii din seria curenta, înscrierea se face, în perioada prevazuta de calendarul examenului, de catre secretarii unitatilor de învatamânt, în conformitate cu evidentele din scoli;" - SURSA = Anexa nr. 2 la Ordinul MECTS. nr. 4801/31.08.2010 de la linkul oficial :
subiecte2011.edu.ro/Evaluare_Nationala/Legislatie/Ordinul_4801-31-08-2010.zip

http://subiecte2011.edu.ro/Evaluare_Nationala/Legislatie/

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| Nirvana03 a răspuns:

Sincer nici eu nu stiu dar probabil ca ne vor zice dirigintele ori maine, ori vineri

| bursuc001 a răspuns (pentru Nirvana03):

Bună!

Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat userului care a postat întrebarea iniţială happy

O seară frumoasă.