| 123lalala a întrebat:

Bună TPU, aş vrea să adresez o întrebare elevilor de clasa a vIII-a in legatură cu examenul final. numit si capacitate. Ce credeţi.o să fie uşor sau greu? si înca ceva.ce credeti ca o sa ne dea?

4 răspunsuri:
| DiannaaMiha a răspuns:

Buna! Si eu sunt intr-a VIII-a si cred ca o sa fie destul de usor, din ce am inteles eu o sa fie putin mai greu decat subiectele de la sesiunea speciala de la olimpicii sportivi...sansele mai mari ar fi sa ne cada liric pentru ca pe asta l-am facut la inceputul clasei
Nu stiu ce sa spun...invata tot. Bafta :*

| dydydeea a răspuns:

Si eu sunt in clasa aVIIIa si parerea mea e ca la romana, la subiectul 1 A 3 e foarte usor, adica mie asa mi se pare( numai sa nu cumva sa o dau in bara cu sinonimele, in rest zic ca m-asi descurca orice ne-ar da, chiar si la exercitiul ala cu comemntariul la niste versuri, hai ca din 5 puncte poate nu le iau pe toate dar cel putin 3 puncte sper sa iau ca ma pricep sa aburesc acolo ceva laughing ), si la al doilea subiect. mi se pare mai usor pentru ca luam 12 puncte de-a moaca, numai sa raspundem la niste intrebari pe baza textului, si in legatura cu compunerea de la subiectul 1, eu cred ca ne da gen liric( pentru ca nu s-a mai dat de multi ani) si anume pastelul sau semnificatia la titlu sau poezie, si in caz ca ne da gen epic, sper sa ne dea fabula sau basmul( dar ma indoiesc ca ne da basmul pentru ca s-a dat acum 2 ani). Sper sa fie ceva usor, sa ma descurc si ma rog la dumnezeu sa am inspiratie ziua aceea, adica marti.
si in legatura cu matematica nu imi fac griji ce ne da laughing nici nu ma stresez... daca termin ziua de marti pot sa zic ca am terminat cu examenele, pentru ca mie mie foarte frica la romana laughing, la mate nu am nici un stres, oricum la mate iau cu siguranta nota mult mai mare decat la romana
succes si tie

| MariiMelon a răspuns:

La romana cred ca la punctul 5 de la subiectul unu daca este test liric, ori ne va da sa explicam ceva versuri ori sa spunem semnificatia textului. La B probabil ne va sa argumentam cae opera lirica sau pastel. Me sajul operei nu cred ca ne va da si sper sa nu ne dea deoarece a fost anul trecut(numai ca era opera epica). Daca e epic cred ca ne va da argumentam ca este o opera apice. Cat despre mate sunt aproape sigura ca la subiectul trei ne va o problema cu cerc. Oricum, din cate am inteles eu, examenul este mai usor ca simularile, deoarece la simulari ei vor sa ne pregateasca, dandu-ne lucruri mai grele, pentru examen. Oricum, iti doresc mult succes!big grin

| BuUBBleS a răspuns:

Daca ai invatat o sa fie usor... daca nu naspa