| PoKed123 a întrebat:

As vrea sa fac o facultate de drept, astea sunt doar planuri, sunt in clasa a-8 si as vrea sa stiu pana la facultate trebuie sa fac un liceu anume? Dupa liceu trebuie date niste examene pentru acea facultate? Si cat ar fi costurile unei asemenea facultati?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai bine dai la un profil filologie ca nu are rost sa te complici cu mate info daca esti sigur ca vrei drept.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Evident, dacă doreşti să faci Facultatea de Drept, atunci este preferabil să faci un liceu cu specializarea de Filologie sau Ştiinţe sociale!
După ce vei promova BAC-ul te vei putea înscrie la facultate...

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa terminarea liceului in cazul in care ai diploma de absolvire si bacalaureatul luat poti sa urmezi cursurile oricarei facultati indiferent de profilul liceului urmat.Accedera intro facultate se face pe baza de concurs de admitere la cele solicitate si cu adevarat de valoare si pe baza de dosar la cele mai usoare dar ale caror diplome nu prea sunt apreciate. Este prea devreme sa te gandesti de pe acum la facultate deoarece cerintele pe piata muncii se schimba cu o viteza incredibila. Iti recomand sa inveti in liceu pentru a-ti forma o educatie solida.Deocamdata spor la invatatura.

| SkyPilot a răspuns:

Poti sa faci orice liceu, dar ar fi bine sa faci ceva gen filologie/engleza pentru ca la drept iti trebuie papagal si cultura, iar engleza e utila oriunde.
Pana termini tu liceul si cerintele si preturile se schimba, deci nu are rost sa te preocupi. Trebuie insa sa stii ca dupa facultate nu poti sa faci mai nimic cu diploma, va trebui sa mai dai niste examene in functie de specialitatea aleasa.