| BlueCupcake a întrebat:

TPU! As vrea sa stiu cat mai multe experimente realizate cu ajutorul magnetilor (pentru fizica)...Ma puteti ajuta?

1 răspuns:
| Motanul239 a răspuns:

Pe noi la scoala ne-a pus sa facem rost de pilitura de fier pe care s-o pui pe o foaie si apoi pui magnetul sub foaie. O sa observi ca daca rotesti magnetul pilitura isi va schimba modelul format in functie de liniile de camp magnetic. Poti sa faci si un electromagnet dar dureaza mai mult. fundita?