| tweety21 a întrebat:

as vrea sa urmez un liceu,iar apoi sa ma duc la o facultate unde pot practica medicina,intrebarea mea este:as dori sa devin un doctor care sar ocupa de mai multe lucru de exemplu si legist si chirurg si cardiolog si neurolog pe asta as vrea sa le fac pe toate, ar fi posibil sa fiu in toate domeniile sau trebuie doar 1?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca iti ajunge o viata sa faci toate specializarile alea, si in final nu ai cum sa devii un medic bun nefiind axat pe un singur domeniu

| corbulalbrosu a răspuns:

In medicina nu se poate admite nici teoretic posibilitatea ca un medic in urma unei consultatii sau interventii sa constate ca a provocat/produs un rezultat gresit/viciat adica a gresit si a produs un rebut.Fiindca lucreaza cu oameni si orice greseala practic devine in cele mai multe cazuri iremediabila trebuie sa fie extrem de sigur pe temeinicia cunostintelor si actiunile sale.Din acest motiv este nevoie de ani indelungati de studii si practica pentru a deveni specialist intr-un domeniu, rar si unul asemanator sau similar.Acesta este motivul pentru care fiecare medic dupa terminarea facultatii va continua specializarea intr-un anumit domeniu de obicei unic deoarece pentru a deveni specialist renumit va fi nevoie sa urmeze un lung sir de studii care sunt specifice in multe cazuri doar unui anumit/segment din anatomia omului.

| tweety21 explică:

Nu ati inteles spune-am daca exista un doctor sa le faca pe toate adica sa se ocupe de toate?