| Sorinaa121 a întrebat:

ca sa transformi m in litru trebuie inainte sa ii transform in dm? ca e acelasi cu litru? mersi!

Răspuns Câştigător
| manumyman a răspuns:

Nu poti transforma m in l
poate m la a 3a in l
si da trebuie sal transformi in dm la a 3a pentru ca:
1dm3 = 1l

5 răspunsuri:
| HAHAALEX a răspuns:

Da este vorba de dm cubi, un dm cub inseamna un litru,

| YelowTiger a răspuns:

Daca transformi metri patrati in litri, 1metru patrat=1000 litri, dar daca transformi dm patrati in l, 1dm patrat=1 litru. Bine e in ambele cazuri, dar daca lucrezi cu numere mari si grele, mai usor e sa faci din dm patrati in litri.

| alexxis0712 a răspuns:

Iti dau un exemplu sa intelegi :
1Metru la puterea a 3a(metru cub)
transformat in Decimetru la puterea a 3a vine 1000dm^3(1000 decimetri cubi)...si este o regula 1decimetru cub=1 litru...(1dm^3=1 Litru)=>1000 dm3=1000 litri

| ascovit a răspuns:

Nu poti transforma un mentru liniar in litru, ci doar un metru cub. ( m la puterea a3a)
Procedezi astfel, transformi din metri cubi in decimetri cubi ( dm la puterea a3a), intrucat un dm cub este egal cu un litru.
Banuiesc ca te descurci de aiciwinking

| Sorinaa121 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspuns!