| Sprike a întrebat:

Buna TPU.
Care este diferenta dintre viata la scoala si una la liceu?
Adica, stiu ca si la liceu se invata, dar, este intr-un fel mai chill?
Adica nu o sa stau cu grija ca maine ma asculta profesorul?
Si + ma bag la uman.

6 răspunsuri:
| JamilaGizeh a răspuns:

Eu nu vad absolut nicio diferenta intre generala si liceu.
Depinde foarte mult de metoda de notare a profesorului. Unii dau mai multe teste, altii asculta mai mult, unii noteaza raspunsurile din clasa...
Nu mi se pare nici mai chiil dar nici mai greu... Ideea e ca nu o sa mai poti sa inveti MEREU la toate materiile, pentru ca sunt destul de multe si mai ai si alte teme de exemplu :proiecte, referate, carti de citit etc.
Sa zicem ca te asculta la istorie, iti da nota, iar apoi lectiile urmatoare doar citesti din caiet ca sa nu ramai in urma cu materia, si te concentrezi la celelalte materii la care ai nevoie de nota sau, mai bine zis, la materiile care iti plac si care chiar te vor ajuta in cariera pe care ti-o alegi.
Mie, sincer, imi placea mai mult in generala pentru ca era mai multa distractie.

Eu sunt la uman si este usor. Sunt perioade in care dau 2-3 teste pe zi dar si perioade foarte lejere. Daca te pricepi la engleza, franceza /germana, romana, istorie, geografie...nu ai de ce sa iti faci probleme. Matematica o sa ai doar 2 ore pe saptamana pana in clasa a 11-a cand nu o sa mai faci deloc matematica. Eu am venit la uman pentru ca nu imi place matematica si mai ales informatica.
Mie imi place la uman si nu regret ca am ales asta. Nu am tinut cont de parerea celorlalti care ziceau ca " nu ai ce sa faci in viata cu filologia, nu iti gasesti loc de munca, nu ai la ce facultate sa te duci " straight face Nu este adevarat.
Eu merg pe premisa ca in viata trebuie sa faci ceea ce iti place, sa faci totul cu placere, altfel nu o sa iti iasa nimic bun. De ce sa merg la real ca sa ma chinui si sa am 4 ani de liceu plini de stres, cand pot sa merg la filologie si sa invat cu placere? laughing Eu asa am gandit.

Hai ca m-am intins cam mult la vorba rolling on the floor
O zi buna! :* laughing

| JamilaGizeh a răspuns (pentru JamilaGizeh):

'' rolling on the floor " sorry, i-am pus din greseala

| AirănMeidăn a răspuns:

La liceu e mult mai greu.winking

| Adde29 a răspuns:

Buna! Mie una nu imi mai pasa de liceu deloc, de ore ma refer. Imi place la liceu da doar pauzele, cu invatatul nu prea am treaba. Nici ghiozdanul nu mi-l mai fac, am toate caietele la toate materiile care imi trebuie, la ore nu sunt atenta plus ca din cate am inteles notele astea care le iei nu se calculeaza cu media de la bac ..deci nu prea conteaza decat sa ai note de trecere adica sa treci clasa in rest stai chill kiss.

| Sylvye a răspuns:

Buna! Diferenta sta in mentalitatea pe care o vei avea la liceu. Bineinteles ca vor fi ascultari si poate chiar mai multe decat in generala, dar nu iti va mai pasa de toate. Daca iti vei pune prioritatile in ordine si vei invata la materiile care te intereseaza, vei face ca toti liceeni si pe restul le vei trata cu cea mai mare indiferenta de care esti capabil/a laughing

| 1ianuarie1februarie a răspuns:

Depinde la ce liceu dai. Sunt licee unde nimanui nu ii pasa de tine si stai foarte chill. Sunt licee unde se face carte si profesorii sunt mai exigenti. Totul depinde de tine, daca inveti cat de cat poti sta fara griji.