| anonim_4396 a întrebat:

Cate este diferenta intre cute si pliuri? (Daca gasiti poze puteti sa imi trimiteti un link...) Am la biologie eu exercitiu in care am varianta: Mitocondria prezinta o membrana interna in cute, dar nu e corecta. Corect e plicaturata. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Posibil ca pliul sa fie mai adânc, sau plierea sa se facă în interior/exterior comparativ cu cuta. In DEX spune: "PLIU s.n. 1. Îndoitură, cută adâncă făcută la un obiect de îmbrăcăminte pentru a-i da lărgime, lejeritate și o formă oarecare. 2. Cută a unei formații anatomice." Poate cutele se referă strict la haine.

| Anamaria9916 a răspuns (pentru WhiteLife):

Ce logic sună!? Nu mă gândisem să caut în dex și să le compar. Mulțumesc mult!

| WhiteLife a răspuns (pentru Anamaria9916):

Cu drag, dar nu știu sigur daca chiar e bine. Poți cauta și în alte părți sau pe google scolar.

4 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Prima data m-am gandit la cutele si pliurile din imbracaminte. Nici categoria la care ai pus intrebarea nu este corecta. Repune-o la "Sanatate" si reformuleaza, sa se inteleaga de la inceput ca e vorba de biologie/medicina.

Răspuns utilizator avertizat