| SwettyCat a întrebat:

Cei care sunt la licee,profil uman-filologie si sunt si la bilingv limba engleza, s-a simtit diferenta de le generala la liceu? Cum e o ora normala de engleza la liceu? Cate ore de engleza pe saptamana aveti?
Funda+voturi!

5 răspunsuri:
| SteveAx a răspuns:

Sincer diferenta s-a simtit la toate orele. La engleza este super fata de generala, adica e engleza serioasa si acele ore "in plus" fata de celelalte clase sunt pentru consolidare prin "jocuri" gen scenete scurte, discursuri, o cearta dintre 2 persoane pe un anumit subiect, etc.
Pe saptamana am 6 ore de engleza + una de geografie a Angliei, care se face tot in engleza si e absolut geniala.
4 ore sunt de engleza normala cu gramatica, reading, listening, iar 2 ore sunt pentru speaking si listening, dar mai mult ore interactive din care sincer iti raman mai multe chestii in cap pentru ca sunt mai distractive.
Succes! :* Iti recomand cu caldura orice profil bilingv!

| SwettyCat explică (pentru SteveAx):

Geografia Angliei o spreda in limba engleza?

| SteveAx a răspuns (pentru SwettyCat):

Exact.

| SwettyCat explică (pentru SteveAx):

Sunt grele cuvinte? laughing Aaa si e vreo diferenta dintr bilingv engleza si intensiv engleza?

| SteveAx a răspuns (pentru SwettyCat):

Nu neaparat. Se vor stabili de la inceput cuvintele cel mai des folosite ce desemneaza geografia si au sens strict geografic. Pai e o diferenta mare. La intensiv sunt mai putine ore si se face mai putina engleza, la bilingv se face si mai multa engleza si practica si se primeste un atestat in a 12-a care ajuta la facultate mult. Succes!