| AlexAL275 a întrebat:

Chiar sunt curios de ceva, mă cert cu un nene și el zice că cuvântul "capul" se scrie articulat după ce eu l-am scris capu'. Voi ce ziceți?

15 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

laughing)). In scoala generala se invata substantivul, articolul? Litera aia este articolul hotarat. In cazul tau, scoala te invata sa scrii corect! PS: pe documente nu pui apostrof

| AlexAL275 explică (pentru Lucian4):

Știu că nu se pune într-un document. Domnu' crede că e virgulă și nu se pune sus, că n-a mai pomenit, mă făcea și ratat din cauză că am pus un comentariu la bâză.

| Lucian4 a răspuns (pentru AlexAL275):

Nu face diferenta dintre virgula si apostrol, nu stie semnele de punctuatie, lasa asta! Ideea intrebarii tale era daca se pune litera l sa nu, la acel cuvant. nu? eu zic ca in limba romana se scrie cu articolul horarat l! Am zis se face in sc generala. R: are dreptate, capul

| sierra1 a răspuns:

Spune-i lu' nenea că are dreptate. dar se scrie și cum spui

| AlexAL275 explică (pentru sierra1):

Dispare/Cade " -l " că e folosit apostroful, dar na, el nici nu știe că nu se lasă spațiu înaintea virgulei.

| sierra1 a răspuns (pentru AlexAL275):

E 1:1 (scor egal)

| anonimg a răspuns:

Spune-i lu' nenea ca să se ducă și la moldoveni și ardeleni să-i învețe să pronunțe corect limba română.
Și după ce va fi reușit asta, probabil o să se scoată și apostroful din limba română.

| Catrice a răspuns:

Dada nenea ala e de aici de pe tepeu, il poți da cu capul' de pereți rolling on the floor

| JicaContra a răspuns:

In teorie apostrofu' tine loc de l
DAR
in practica articolul hotarat inseamna un u si un l in coada
daca insa are deja u ca ultima litera, atunci fara l nu iti dai seama ca e articulat decat daca e scris, pentru ca nu se simte apostroful cand vorbesti

cu alte cuvinte amandoi aveti si nu aveti dreptate in acelasi timp, el e corect cand vorbesti, tu esti corect cand scrii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atât timp cât pui apostroful e corect gramatical cum zici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i block.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E corect şi " capu' " dacă are apostrof.

| ViruseZ a răspuns:

Eu cred ca tu ai dreptate. "L" se pierde cand ai apostrof.

| TheWhiteDemons a răspuns:

Capu sau capul e corect la amandoi, doar sa scrii capu cand scrii si pronunti capu sau capul, multi batrani vorbesc si nu stiu ca daca e apostrof dispare l, asa is invatatii unii ca si mamaie zice asa, gen ma doare bratul big grin

| AlexAL275 explică (pentru TheWhiteDemons):

A zis că nu se pune virgulă sus, că nu a mai pomenit, l-am lăsat în pace?