| aaanamariaaa a întrebat:

Bună TPU! Cine a făcut o facultate la distanta (ID)? Dacă îmi poate spune cineva cum este? Trebuie mers la facultate numai da dai examenele sau trebuie sa mai mergi și pe la cursuri? Eu întreb pentru Asistent Social, ca se face și la distanta. Știu ca cel mai bine este sa faci cursuri la zi, și nu se poate compara cu atunci când ești prezent la cursuri și altfel înțelegi. Dar ce faci când nu poți sa faci o facultate cu învățământ cu frecventa la zi? Dacă ai un job( în alt oras) și nu poți face naveta, nici sa te relochezi. Ca atunci ți ai pierde și locul de munca. De acord sunt joburi part Time, dar dacă m as reloca pentru studii, automat trebuie sa plătesc chirie plus ca nu are cine sa îmi plătească toate cele cap-coada, cheltuielile zilnice pe care le are un om. Asa ca rămâne la distanta, ca oricum cu un job ori nu poți fi prezent la toate cursurile. Deviez deja de la întrebare, dar am vrut sa ofer context în caz ca mi ar răspunde cineva ca e mai bine la cu frecventa. As aduna cursuri de la studenți sa zicem, plus ce cursuri/carti ne ar da profesorii, mai caut pe net, ce sa faci. Asa ramai plafonat mereu, dacă nu poți nici asa nici asa. În caz ca a ajuns cineva să citească pana aici. Cum este la o facultate făcută la distanta? Sau mai ales cineva poate care și lucrează deja sau care a făcut Asistență Socială la ID? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

La ID este exact cum ai zis - mergi doar la examene. Va trebui să te descurci să-ți faci rost de cursuri (eventual de la colegii de an care merg la zi) și cărțile din bibliografia indicată de profesori.
Succes!

| StoicAnalysis a răspuns:

La cursuri prezenta nu este obligatorie nici la distanta si nici la frecventa. Seminariile si laboratoarele insa, sunt obligatorii sau dupa caz, necesita un minim de prezenta. Cel putin asa este la frecventa.