| Cata_8193 a întrebat:

Cine imi poate da o definitie exacta a agroecosistemelor?
Care raspunde cat mai repede si cat mai bine primeste fundita.
P. C : Scuze pentru categorie.

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Agroecosistem= agricultură ecologică
= sistem integral de gestionare a procesului de productie, care contribuie la sprijinirea si consolidarea rezistentei agroecosistemului, incluzand biodiversitatea, ciclurile biologice si activitatea biologica a solului. Agricultura ecologica pune accent pe folosirea unor practici de gestionare corespunzatoare, in loc de introducerea unor produse fabricate afara din ferma respectiva si ia in consideratie si faptul ca particularitatile fiecarei regiuni in parte necesita sisteme, bine adaptate specificului acestei regiuni. Asta se poate realiza prin folosirea, unde este posibil, a metodelor agronomice, biologice si mecanice in loc de folosire a materialelor sintetice pentru anumite operatii in cadrul sistemului. "Agricultura biologica respecta reguli stricte, stabilite prin normele legislative.

1 răspuns:
| Dedeutza2o1o a răspuns:

Ecosistemul agricol este o unitate funcţională a biosferei cu o structură generată de criteriul utilităţii antropice a biomasei furnizate, dependentă energetic de sursele şi mecanismele naturale de fixare şi de transfer