| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate da site-uri de unde pot invata gratuit si corect limba engleza la nivel incepator? Va rog!
Mentionez ca nu stiu aproape nimic in engleza.
Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Eu mi-am pierdut 3 ani din viata ascultand cursuri aiurea nu asa se invata o limba
in primul rand o limba are o baza ca in romana se numeste limbajul zilnic care il folosim zilnic, in general 3000 de cuvinte sunt foarte ok cu ele formezi prpoziti mai important e verbele eu pana nu am invatat verbele habar nu aveam de limba invatata apropo am facut si curs pierdere de timp de asta recomand asa
3000 de cuvinte care le poti invata din filme fi atenta descarci un film te uiti atent repeti de mai multe ori scenele dai pe vlc pe slow speed, muzica cu engleza versuri in romana

http://lyricstranslate.com/ro/translations/23/312/none/none/none

verbele e avem aici
http://verbe.ro/verbe_engleza.php
http://invata-o-limba-straina.blogspot.ro/......words.html

numi repeta greselile nu invata mult, maxim 10 cuvinte pe zi, repeta in mai multe sesiuni nu doar o singura data de 3, 4 ori si creaza mereu propoziti cu ceea ce cunosti
eu am invatat engleza doar din filme, muzica fara curs, nimic
atentie mare la pronuntie
foloseste google translate ca sa traduci cuvintele, primele 1000 sunt usoare, cel mai important este sa folosesti limba invata, inscriere intro comunitate ajuta enorm de mult crede-ma, gandeste in engleza, vorbeste cu tine insuti in engleza

30 răspunsuri:
| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Buna Bursuc001!
Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul tau!
M-am uitat putin peste si consider ca in viitorul apropiat imi vor fi de folos!
Toate cele bune si tie

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă!

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

O zi frumoasa si tie!

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulţumesc şi euwinking

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Pentru nimic! happy

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

happy happy happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu unul la inceput am legat cuvinte din filme, jocuri. Apoi ascultam ce spuneau pe acolo si memoram fraze fara sa vreau.
Apoi la scoala si alea.
Dar poti invata foarte usor si comunicand in engleza cu diferite persoane. So, how are you? happy
Si ai putea incerca si linkurile ce s-au zis mai sus happy

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc!
Orice raspuns, sfat e bine primit.
Ma uit la filme, desene animate in engleza si invat cuvinte, iar apoi fac propozitii happy
Pe tine ce jocuri te-au ajutat la invatarea acestei limbi?
Ai dori sa mi le spui si mie ca sa ma joc si eu? laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh. Pai cele ofline cam majoritatea. Dar de cand am jucat LOL parca era altfel. Pentru ca intalneam mereu persoane din alte tari. Intri pe lol? happy

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Da, sigur!
Doar ca eu nu am mai jucat acel joc si ca nu cred ca o sa ma pricep sad
O sa intru si o vad cum e, tu inca mai joci?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap. Te astept happy sau hai pe wapp sau ceva sa vb in engleza daca ewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-as fi dorit sa va dau tuturor funda, dar din pacate nu se poate...va multumesc fiecaruia in parte pentru raspunsurile ai atentia acordata intrebarii mele!
Numai bine happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Npc,vei vedea ca e usoara gramatical plus ca sunt cuvinte multe asemanatoare cu romana, nu uita sa traduci zilnic o piesa macar, sa vezi un film, pornim filmul dam pe slow atent ne uitam de mai multe ori, macar 5 cuvinte asociem mereu cu alea vechi creezi noi propoziti gen y was today in the shopping street, nu e greu apoi scrii tomorow, today i visit the city and tomorrow i want visit the shopping city, numai vorbesc de verbe cate prpozit poti face, totul e sa poti folosi in limbajul zilnic asta e pe primul loc cand intelegi limba intelegi mesajul, nu ai nevoie de trilioane de cuvinte si de 2000, 3000, nu o sa devi regina angliei, in timp cuvintele se aduna dar daca inveti cuvinte non sens o se uiti, nu invata propoiti cine vb asa buna ce faci bine si tu? nu creaza propoziti mereu, ce face un copil cand e mic? creaza propoziti noi, toate studile au dovedit ca o limba se traieste la propiu nu se invata, invatarea sta in placerea de a cunoaste limba, comunica cu amici in engleza

https://sharedlingo.com/app
te astept acolo

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da,ai dreptate!
Asa fac copilasii.
Iti voi urma toate sfaturilehappy
O sa intru si pe platforma, ne "vedem" acolo happy

| RAY a răspuns (pentru RitaDeluxxxe):

Cum poate sa rezolve ceva de acolo fara sa aiba habar de engleza?

| RitaDeluxxxe a răspuns (pentru RAY):

Daca ai intrat si ai studiat putin site-ul se vede clar ca in stanga este in limba romana si in dreapta in limba engleza+audio pentru pronuntie.

| RAY a răspuns (pentru RitaDeluxxxe):

Tu ai invatat limba engleza de acolo? asa nu se invata o limba

| RitaDeluxxxe a răspuns (pentru RAY):

Nu...eu am invatat engleza pe vremea cand nu cunoasteam tehnologia.Scris+citit+vorbit corect gramatica.De acolo am invatat turca.

| RAY a răspuns (pentru RitaDeluxxxe):

O limba nu se invata se traieste, poti conversa fluent in turca? poti citit o carte in turca? un film? eu i-am recomandat ce m-a ajutat pe mine, eu am invatat engleza fara nici curs, nu am invatat-o deloc doar din filme atat

| RAY a răspuns (pentru RitaDeluxxxe):

Este extrem de important sa cunosca macar 3000 de cvinte si asta o poate face macar anul asta sau hai in 2 ani, si 200 de verbe si conjugarea lor, google translate ofera si pronuntare desi aude cuvantul, desigur e bine sa invete din mai multe parti, dar macar sa invete esentialu, baza limbi si verbele, muzica ajuta enorm de mult, filmele, jocurile

| RitaDeluxxxe a răspuns (pentru RAY):

Pot doar sa-ti confirm ca am ajuns momentan doar in stadiul de purtare a unei conversatii normale fluent.

| anonim_4396 explică (pentru RitaDeluxxxe):

Multumesc Rita! happy
Dupa ce mai invat cat de cat engleza, o sa pot face exericitii si de pe site-ul pe care mi l-ai dat. Momentan sunt varza, nici alfabetul nu-l stiu, dar iti multumesc pentru ca ai avut bunavointa sa ma ajuti si sper sa nu te superi pe mine!
O zi frumoasa!

| RitaDeluxxxe a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu cea mai mare placere! Nu am de ce sa ma supar pe tine.Indicat ar fi daca vrei cu adevarat sa inveti limba engleza sa te duci la niste meditatii particulare de limba engleza daca tu consideri ca nu te descurci pe site-urile de pe internet.Intotdeauna inveti mai bine cand o persoana este in fata ta si iti explica pe intelesul tau.

| anonim_4396 explică (pentru RitaDeluxxxe):

Ai mare dreptate. Bun sfat, multumesc inca o data!

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Multumesc frumos pentru raspuns!
Asa cum ai spus si tu, cred ca e important sa am cateva cuvinte de baza de la care pot porni.
O sa invat cele 3000 de cuvinte +alfabetul, zilele saptmanii, lunile anului, nr si incet incet o sa fac propozitii simple pentru ca mai apoi sa traduc melodii, sa ma uit la filme, citesc carti si cel mai important sa vorbesc cu mine si cu altii.
Mi-a folos de folos raspunsul si cred ca e mai important sa invat BrE decat AmE(sper ca am scris corect )
O seara placuta!happy

| RAY a răspuns (pentru RitaDeluxxxe):

Eu mi-am pierdut 3 ani din viata ascultand cursuri aiurea nu asa se invata o limba
in primul rand o limba are o baza ca in romana se numeste limbajul zilnic care il folosim zilnic, in general 3000 de cuvinte sunt foarte ok cu ele formezi prpoziti mai important e verbele eu pana nu am invatat verbele habar nu aveam de limba invatata apropo am facut si curs pierdere de timp de asta recomand asa
3000 de cuvinte care le poti invata din filme fi atenta descarci un film te uiti atent repeti de mai multe ori scenele dai pe vlc pe slow speed, muzica cu engleza versuri in romana

http://lyricstranslate.com/ro/translations/23/312/none/none/none

verbele e avem aici
http://verbe.ro/verbe_engleza.php
http://invata-o-limba-straina.blogspot.ro/......words.html

numi repeta greselile nu invata mult, maxim 10 cuvinte pe zi, repeta in mai multe sesiuni nu doar o singura data de 3, 4 ori si creaza mereu propoziti cu ceea ce cunosti
eu am invatat engleza doar din filme, muzica fara curs, nimic
atentie mare la pronuntie
foloseste google translate ca sa traduci cuvintele, primele 1000 sunt usoare, cel mai important este sa folosesti limba invata, inscriere intro comunitate ajuta enorm de mult crede-ma, gandeste in engleza, vorbeste cu tine insuti in engleza