| zinedinzidan a întrebat:

Buna TPU.Cine imi poate da un link cu demostratia unei opere ca fiind basm? Sau macar numele unui basm mai usor, sunt clasa a 8-a si ne trebuie la romana.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basmul lui Harap-Alb de Ion Creanga am avut in clasa a8-a deci uite link-ul:
http://www.referatele.com/......le-com.php

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PisicutzaCenusie a răspuns:

Uite un basm usor tongueraslea cel voinic si merele de aur. Intr-un basm apar mereu urmatoarele lucruri:cifra cu incarcatura magica (3, 12, .), existenta celor 2 taramuri, personajul princip[al. personaje negative /pozitive, triumful binelui impotriva raului, finalui fericit(acestea fac parte din lectia "Basmul"