| XdDianaaXd a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine cu lectie"Determinarea coeficientilor ecuatiei reactiei chimice"? Cu egalarea unei reactii.Nu am inteles`o deloc:-|
Ps:Nu vreau sa primesc definitii sau alte chestii. Vreau nise explicatii, cum se face.

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

In principiu, ceea ce intra este egal cu ceea ce iese.
O sa iti dau un exemplu, o reactie simpla, arderea gazului metan:
(x)CH4 + (y)O2 = (a)CO2 + (b)H2O.
Metanul contine un atom de carbon, dioxidul de carbon la fel, deci x = a.
Metanul contine 4 atomi de hidrogen, apa contine 2 atomi de hidrogen, deci din arderea unui (mol) de metan rezulta 2 (mol) apa, b = 2x.
In CO2 sunt doi atomi de oxigen, iar in cei 2H2O sunt inca doi atomi de oxigen. Deci, pentru arderea CH4 sunt necesari 4 atomi, care sunt in 2O2.
Deci y=2x
Prin urmare, reactia este:
(x)CH4 + (2x)O2 = (x)CO2 + (2x)H2O, adica:
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O.
Daca intr-o reactie din calcule iti rezulta ca un numar este (fractie) de x, atunci x este numitorul acelei fractii, exemplu:
(x)Cr + (y)O2 = (a)Cr2O3
(x)Cr + (3/2x)O2 = (1/2a)Cr2O3
2Cr + 3O2 = Cr2O3

6 răspunsuri:
| Pufi1999 a răspuns:

Nu vrea tema ma, el vrea explicatii, exemple! Pacat ca nu stiu despre ce e! te-as ajuta cu placere.

| Zenithf a răspuns (pentru Pufi1999):

Nu mi se pare ca a cerut sa i se faca o tema, ci a cerut sa i se explice o lectie pe care nu a inteles-o.

| Pufi1999 a răspuns (pentru Zenithf):

Intocmai, asta am zis si eu! Daca vroia tema punea si enuntul. Eu cred ca doar nu a priceput ca probabilmprofa e prea proasta si mai cere explicatii.

| Lightning1997 a răspuns:

Incalci regulamentul, aici nu se fac teme.Nu iti va spune nimeni, risti suspendarea daca mai continui cu astfel de postari

Răspuns utilizator avertizat