| sieupeaici1976 a întrebat:

Bună TPU! Dacă as vrea sa ma transfer la o alta școală, cum ar trebui sa procedez dacă acum sunt 5 module și nu mai sunt semestre?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile intre scoli se pot face numai la inceput de an scolar!

| sieupeaici1976 explică (pentru Violleta2022):

Și între clase?

| Violleta2022 a răspuns (pentru sieupeaici1976):

Nu este posibil asa favoare personala, fiindca legea este lege pentru toata lumea!

Exceptie fac doar elevii care se muta in mijlocul anului scolar, cu parintii, dintr-un judet in altul.

| Feli47 a răspuns (pentru Violleta2022):

*favoare!

| Violleta2022 a răspuns:

"Când se efectuează transferurile
De obicei, transferul elevilor se efectuează în perioadele de vacanță, însă, prin excepție, transferurile de la nivelurile antepreşcolar şi preşcolar se pot face oricând în timpul anului şcolar, ţinând cont de interesul superior al copilului.

În ceea ce îi privește pe elevi, transferul în timpul anului școlar se poate realiza doar în mod excepțional, în următoarele situații:

-la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate;
-în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
-la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
-de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
-în alte situaţii excepţionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

https://www.portalinvatamant.ro/......11300.html

| comanantonio17 a răspuns:

Cred că acum transferurile se pot face după terminarea unuia dintre module, nu știu, dar în cazuri excepțioanale (mutarea domiciliului) sau dacă conducerea din școala în care vrei să te muți acceptă transferul în timpul modului o poți face oricând, aceeași regulă cred că se aplică și în transferul la o altă clasă, ar trebui să te mai gândești, poate vei regreta, ar trebui să le mai acorzi o șansă colegilor tăi actuali, toate cele bune, Doamne ajută!