| anonim_4396 a întrebat:

daca dai evaloarea nationala de a 8a si de da la un liceu cu un profil pe care nu li vrei poti sa te muti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ajungi la un liceu si profil pe care nu-l vrei doar in 2 cazuri: nu ai media ceruta la profilul dorit la nici un liceu din judet sau n-ai trecut destule optiuni.
Daca vrei sa schimbi profilul liceului te poti transfera doar dupa cl. a IX-a, in vacanta de vara, bineinteles daca indeplinesti conditiile de transfer, respectiv:
-media de promovare a cl. a IX-a sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi;
-sa nu se depaseasca numarul maxim de elevi (30 elevi) din clasa unde vrei sa te transferi;
-CA al liceului de transfer sa-ti aprobe transferul;
-sa reusesti la examenele de diferente.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ca da.Din cate stiu eu poti sa te muti chiar dupa primul semestru, in caz ca nu-ti place liceul ales, doar ca sunt cateva operatiuni de care trebuie sa te interesezi la secretariatul liceului de la care vrei sa te muti; aceste "operatiuni" fiind mutarea dosarului tau la noul liceu la care vrei sa te muti. Sper ca ti-am fost de folos.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Conii25 a răspuns:

Eu m-am transferat in clasa a9a, pe al doilea semestru. In primul rand trebuie ca liceul la care esti sa-iti dea transferul si celalalt sa te accepte, pentru asta trebuie sa ai media mai mare ca a ultimului din clasa. Si o sa dai niste diferente.