| deutzzzbaa a întrebat:

Daca vreau sa dau la liceul Pedagogic Matei Basarab din Slobozia (jud Ialomita) la filiera teoretica, profilul real, stiinte ale naturii....cam cu ce se ocupa? Adica pe ce se axeaza in mare parte(gen romana, mate, chimie)? Fundooooi celui mai bun/detaliat raspuns pentru ca sunt cam indecisa :*

1 răspuns:
| Daniel2203 a răspuns:

Stiinte ale naturii= Matematica M2 ( sunt 3 nivele, M1 greu M2 mediu M3 usor), informatica(4ore in clasa 12), fizica de rupi, biologie la fel, insemnand si anatomie din clasa 11(e foarte frumoasa). Tu la inceput o sa ai asa: 4 ore romana
4 mate
2 biologie
3 fizica
2 chimie
2 info
2 Tic
2 Engleza
2 Franceza
1 Geografie
1 Istorie
1 Religie
1 Desen
1 Muzica
1 Sport
1 Dirigentie
Profilul asta ti l alegi daca vrei sa fii Doctor, Asistent Medical Generalist, Farmacist, sa lucrezi in laboratoare bio chimie, antibiotice, cercetare in medicina, fizica, sa faci aparate medicale, chimist, biolog, profesor. Depinde ce facultati alegi dupa dar cam astea sunt profesiile ce le poti face.