| kpoplover21 a întrebat:

Daca vreau sa ma duc la un liceu de arte (profil-muzica) mai departe trebuie neaparat sa fac Conservatorul sau pot merge si la alta facultate(oricare alta)?
Multumsc

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Nu ești obligat să mergi la conserva tor. Poți merge la orice altă facultate vrei.
Dar, la modul general vorbind, la lice ele de artă, principalele obiecte la ca re se pune accentul în mod deosebit sînt acelea legate de ARTĂ ( indiferent de profil). Pentru celelalte, profesorii au mai mici pretenții ( există o direc tivă - e adevărat nescrisă, în acest sens). Și atunci absolvenții sînt mai puțin pregătiți la celelalte materii.
Dacă tu crezi că vei fi destul de bine pregătit la celelalte materii (română, matematică, etc.) te înscrii la orice facultate vrei.
Rămîne de văzut cum mai e acum sistemul de admitere.
Baftă!