| pikaღ a întrebat:

dati-mi si mie un sfat, am nimerit un profesor de ma ingrozeste nu numai pe mine si pe toata clasa chiar daca faci o greseala cat de miga zbiara si ne jigneste

5 răspunsuri:
| Eidriana a răspuns:

Eu spun ca face lucrul acesta deoarece e fustrat. Nu stiu cati ani ai tu si nici cati are el. Daca ai fi prin liceu poate un profesor de genu te-ar amuza si v-ati distra pe seama lui in pauze. Nu o lua personal, e o problema cu el. Imi dau si eu cu parerea si spun ca poate e batran, niciodata nu a avut bani, daca e insurat, nevasta il scoate din minti, daca nu e, inseamna ca nimeni nu l-a iubit si nici nu a fost "consolat" de mult.
Acuma daca va deranjeaza foarte tare ati putea vorbi cu dirigintele/diriginta, daca el/ea nu se comporta asa cu voi atunci ar intelege ca e o problema cu el si ar tine o discutie impreuna.
Acuma ma gandesc ca tu esti mica si nu ai experienta necesara, si nu intelegi problemele oamenilor de natura psihologica. Crede-ma nici profesorul nu le intelege, pentru ca daca s-ar comporta profesionist si-ar lasa problemele acasa.
Nu stiu cat de tare ar merge chestia cu inregistrarea, dar vreau sa fii convinsa de faptul ca e o problema cu el si nu cu voi.

| pikaღ explică (pentru Eidriana):

Da este batran si eu acum sunt la liceu, faza e ca noi nu avem nici o problema(ca la inceput suntem mai timizi) el profeseaza de 20 de ani acolo si diriga nu are ce sa faca, toti profesorii cand aud cu cine facem materia... ofteaza si zic -va de voi-.eu am stiut de la clase mai mari ca este rau dar nici asa

| Eidriana a răspuns (pentru pikaღ):

Atunci da e clar. Foarte mare frustrare. Dar daca nimeni nu indrazneste sa-i spuna ceva nu stiu ce se poate face. Ar trebui sa-i faca cineva un compliment din cand in cand: Ce bine ii sta cu nu stiu ce costum, ce pix frumos are, etc. Acum elevii nu prea pot face asta, doar daca ati spune ceva de genu: Waw ce interesant, nu stiam asta! la ce preda. Eventual diriga voastra sa-i mai faca cate un compliment inainte de orele voastre, poate vine mai fericit la ore.

| pikaღ explică (pentru Eidriana):

laughing

| woolf21 a răspuns:

Am intalnit si eu un caz de genul asta acu 2 ani.La noi tipa dadea din maini si pocioare etc..Intr-o zi m-am decis sa dau pe inregistreaza voce cand intra il clasa si sa il las pornit toata ora. apoi m-am dus acasa si le-am aratat parintilor care la randul lor am facut reclamatie la inspectora si prof. respectiva a fost data afara.Incearca sa faci asta.