| anonim_4396 a întrebat:

De joi am luat 2 carti de la biblioteca in engleza si citesc 2 ore pe zi. Ctesc bine, dar cam cat timp me-ar luat sa imi fac un accent american? sunt clasa a-8-a si vreau sa ma duc la bilign engleza. Gramatica o inteleg, dar stau cam prost cu accentul si chiar vreau am un accent american.Am citit ca daca ma uit la un film si repet ce spun actorii o sa inteleg mai bine. Spuneti-mi va rog cum sa fac un accent american.

Răspuns Câştigător
| Habașescu_Cătălina_1999 a răspuns:

Pursimplu trebuie sa citesti mai mult si nici nu vei intelege cum o sa ai accent american. Apropo citeshte cit mai des transcriptiile din dictionar si gramatica in vorbire nu e important totuna americanii nu folosesc gramatica in vorbire.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Felicitări pentru intențiile tale!
Și pentru faptul că te descurci bine cu gramatica limbii engleze.
Dar gramatica limbii române cu ce te-a supărat?
2 cărți și 2 ore e pentru retardații de prin TV-uri și gazete.
Cînd ai fost în clasa întîia și ai fost pus să citești 1, 2, 3 ai citit „unu, doi trei " nu „ unu, două, trei".
Și cînd ai învățat genul substantivelor ți s-a spus că la masculin face „unu - doi" iar la feminin „ una - două" și nu „una - doi".
Corect este „mi-ar" și nu „me-ar".
Corect ete „bilingv"( bi = doi; două limbi. De la latinescul „lingua, linguae= limbă) și nu „bilign".
Se spune corect „sunt în clasa..." nu „ sunt clasa...".
Nu mai vorbesc de punctuație!
Ce limbă românească învățați voi prin școli acum?

| pietrean a răspuns:

Iti trebuie un profesor de limba engleza, care cunoaste bine si accentul american si doar el te poate invata, corecta, sa pronunti cuvintele cum trebuie.Cum sa tii buzele, limba in cerul gurii, etc.
Da, se poate invata si din urmarirea filmelor americane(eu am invatat multe cuvinte in acest mod).

| Valentin445 a răspuns (pentru pietrean):

Multumesc tuturor! Înafara de tine corolav

| pietrean a răspuns (pentru Valentin445):

Cu placere,dar puteau fi multumirile si pentru "corolav", deoarece, corectarile lui, nu au fost cu intentie rea. Dupa cum vad, nici "Habasescu _Catalina_1999",nu prea sta bine cu limba romana si semnele de punctuatie! Cam trebuie sa-mi bag picioarele in apa rece, ca sa inteleg ce a vrut sa spuna! Dar daca tu ai inteles ceva, este bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa faci cat mai multe conversatii cu prietenii, dar in engleza, asa iti mai imbunatatesti accentul!