| TheCritic a întrebat:

Discutam cu un prieten despre viitor si deși mai sunt 2 ani până voi intra la universitate, deja mă gândesc unde aș putea să merg. Îmi plac mai multe domenii și îmi e greu să aleg pentru că, zic eu, mă descurc la fel de bine în toate și îmi plac în mod egal. Îmi place muzica (cânt la pian și chitară), sportul, arhitectura, designul, jurnalismul(vorbesc fluent 4 limbi) și psihologia și mi-ar plăcea să lucrez într-un domeniu ce se bazează pe una dintre aceste "hobby-uri". Cum pot alege cât mai bine ceea ce vreau să fac pe viitor?
Mulțumesc! (fundiță, of course)winking

Răspuns Câştigător
| AndreisiAlex a răspuns:

Normal vitorul til creezi singur dar te-as sfatui sa alegi ce iti spune inima ta si daca inca nu-ti raspunde atunci nu-ti fa prea mare grija pentru ca mai ai 2 ani pana atunci.Iti urez baftawinking

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi aici, www.alegefacultatea.ro
Pa, pa.

| Mikhtarian a răspuns:

Tinand cont de tara in care te afli,nu poti face totul din suflet,caci ai muri de foame.
Gandeste-te prima data unde iti va fi mai bine financiar,si apoi sufleteste.
Daca o vei face din suflet, vei ajunge undeva sigur, caci Dumnezeu nu te lasa.
Ar trebui sa alegi dupa criteriile : Din inima ( ceea ce ai vrea sa faci )
Financiar, locul unde te vei duce la universitate, anii petrecuti cat si studiile.

| TheCritic explică (pentru Mikhtarian):

Nu e vorba de universitate din punct de vedere financiar. Asta nu conteaza decat 10-20% pentru mine. Sportul, muzica, jurnalismul si fotografia sunt pasiuni vechi, unele incepute la 5 ani, unele incepute mai tarziu un pic. Dar as vrea totusi sa ofer si oamenilor ceva prin ceea ce eu fac, si de-asta nu sunt deloc hotarata. Nu locuiesc in Romania.
Multumesc oricum.

| Mikhtarian a răspuns (pentru TheCritic):

Oh,atunci scuza-ma,daca se poate sa reformulez
Eu personal,m-as indrepta catre jurnalism,este o munca de apreciat,in care castigi bine.
Totusi, sufletul tau stie cel mai bine, creierul ramane sa aleaga, iti urez succes in tot ceea ce vrei sa faci, si sper sa ajungi acolo unde vrei!
Sanatate!

| Fresh a răspuns:

Hai sa-ti spun asa happy Eu fac pian de 10 ani. mai am 2 ani si termin liceul si sincer nu cred ca voi da la conservator pentru ca in Romania nu prea poti sa faci nimic cu acest stil de muzica(clasic), decat sa devii un profesor si nu castigi mare branza, dar daca vrei sa pleci in alta tara se pot face bani foarte bine happy eu m-am apucat de mai multe stiluri de muzica ca sa imi fac banii in Romania, dar dupa cum ti-am spus daca vrei sa faci o facultate in Romania adica tot de aici sa-ti castigi banii (Romania) eu nu as alege conservatorul. Avand in vedere ca vorbesti fluent 4 limbi cea mai buna alegere ar fi jurnalismul tongue Dar nu te lasa de muzica! tongue laughing Succes big grin

| sherkhan a răspuns:

Decat sa faci o suta de chestii prost mai bine te axezi pe cateva chesti si sa le faci ca la carte "sa fii brici la ele "...