| anonim_4396 a întrebat:

fratele meu este clasa a 5 iar la scoala el a primit un 3 la romana deoarece i-a zis profesoara ca e tema prea bine facuta(am crezut ca minte fratimiu dar i-am intrebat colegii, care si ei la fel iau zis ca e tema prea bine facuta); astazi a mai primit un 3 deoarece un coleg de langa el facea galagie! eu nu inteleg cum in 2 saptamani dai 2 de 3 si rog sa sanctionezi la purtare pui la nota cum pot merge mai departe? sunt de langa Ploiesti vreau sa ajung cu mama mea la inspectorat, asa ceva nu se poate copilull asta a inteles ca nu e bine sa iti faci tema corecta si ii este frica sa mai mearga la orele de roamana.La directoare am fost si a zis ca ea nu stie nimica! Unde este inspectoratul in Ploiesti?

8 răspunsuri:
| William a răspuns:

Strada Democratiei, Nr. 35, Ploiesti, 100559. Tel: 0244. 577699, 0244. 577551
Mobil: 0723. 283187
Persoana de contact: Prof. Aurel Graur
http://www.isj.ph.edu.ro/contact
Funda?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu veți rezolva absolut nimic, cu tot avântul ce-l veți lua către inspectorat. Profesorul decide de unul singur, ce note merită un elev, la specialitatea sa, și da, are dreptul să dea și două note de 3, pe parcursul a două săptămâni, așa cum are dreptul să dea și doi de 1. Grijă mare, notele se dau de la 1 până la 10.
Iar precizarea dascălului privind părerea sa, vis-a vis de tema "prea bine făcută", nici tu, nici fratele, dar nici colegii, nu v-ați putut prinde, că i-a zis-o ironic, adică la mișto. Din contră, tema era/este sub orice critică, dacă a fost apreciată de nota 3.
Dacă tot te duci la inspectorat, bine ar fi să te duci cu caietul respectiv, de teme, și să le arăți tema cu pricina, dar fără a "trișa" rescriind tema corect, fiindcă minciuna are picioare scurte.
Și noi am fost elevi, și noi știm ce înseamnă emoțiile și teama, bucuriile și dezamăgirile, eșecul și reușitele. Toate acestea nu ne sunt străine, ci foarte familiare. Și eu am luat în clasa a IX-a, o notă nedorită, la matematică, pe tema de acasă, chiar la începutul anului școlar, când doream poate, mai mult ca niciodată, să impresionez. Tema mea purta singura vină că, a fost scrisă pe caietul de clasă, în creion, nu în cel pentru teme, unde se dorea a fi scrisă cu cerneală. Și atunci, ca și acum, dascălii aveau pretențiile lor, și tu, ca elev, trebuia să te supui regulilor sale.
Și eu am fost contrariată și furioasă că primisem aceeași notă, ca și restul colegilor care nici măcar nu se chinuise să și-o facă, nici cu creionul, nici cu cerneală. Cu alte cuvinte, am intrat în aceeași oală, dar am acceptat situația. Doar nu era să fug la inspectorat că mi s-a făcut nedreptate. Nu, am învățat în continuare și, ambițioasă cum sunt, i-am arătat, prin învățătură, că nu meritam nota respectivă. Iar la sfârșitul liceului, am fost surprinsă, până dincolo de stele, când, am primit din partea lui... toate felicitarile.

Fratele tău, oricât ar fugi de responsabilități, și indiferent la ce școală îi faci transferul, situația se va repeta, într-un fel sau altul. Va întâmpina aceleași probleme, ori se va confrunta cu altele asemănătoare, dacă nu învață. Fiindcă degeaba e să vrei, fără a putea. Până la urmă, o să alegi că e îi e mai bine acasă, decât alături de profesorii nesimțiți.
Iar tu, dacă zici că ești profesor în devenire (bine că nu ai zis, că vei fi de limba română! : )), și afirmi că "ies profesor si stiu ca nu se da un 3 pe o tema, fara sa il asculti", știi greșit!
Poți sta de vorbă cu cine vrei, ești liber. Ori cu profesorul său, ori cu inspectorul de specialitate, iar dacă tot îți place matematica, e cazul, acum, să cauți... necunoscutele. : ))

| Kumiko19 a răspuns:

Pofesoara e. ma abtin. ajuta-l!

| pssssiiii a răspuns (pentru Kumiko19):

Deci crede-ma ca si eu sunt anul 3 la facultatea de matematica ies profesor si stiu ca nu se da un 3 pe o tema, fara sa il asculti si nici de cum 3 pe purtare mama a semnal un act in care sria ca daca are probleme de comportamnet la scoala se anunta parintele nu sa anuntat nimica ne-am trezit cu 2 de 3 la roamana, am trimis o cerere de transfer la alta scoala dar si asta vad ca dureaza pana obtinem transferul cred ca mai ia inca vreo 2 de 3.nu stim ce sa facem! unde sa mergem vrem dreptate! nu inteleg ce are cu fratimiu!

| AndreiGabi a răspuns (pentru pssssiiii):

Bai, inainte sa apelezi la inspectorat, ia-o pe mama ta de mana si mergi la doamna profesoara, vorbeste cu dansa. Copii au imaginatia cam bogata si nu cred, desi am intalnit profesori dusi cu pluta, ca fratiorul tau este un sfant.
Adresa si telefonul le-am gasit la primul searh pe google, dar...
Adresă: 35, Strada Democrației, Ploiești 100559
Telefon:0244 577 699
E penibila situatia. Incearca sa o rezolvi in cadru mai restrans ca sa nu resimta el "nemultumirile" grupului de profesori. Bafta!

| pssssiiii a răspuns (pentru AndreiGabi):

Tu ca parinte daca ai vorbi cu profesorul si ti-ar zice ca a fost ascultat la tema si nu a stiut nimica dar totusi tu stii ca ca fiul tau doar a facut impreuna cu tine tema stii ce ai invatat cu el, cum ai putea sa nu iti crezi copilul? nu il cred pe fratimiu sfant dar nici sa dai note pe purtare cum i s-a dat astazi 3! am sa mai discutam cu preofesoara, da acuma sincer tu chiar ai accepta situatia?

| AndreiGabi a răspuns (pentru pssssiiii):

Te inteleg, dar am fost si noi copii, ne scotea o minciuna din orice. Cu tema, probabil ii cunoaste nivelul cunostintelor si daca a fost ajutat de tine, iar ea e putin dusa... Aia cu colegul sigur contine o minciuna, sau e ea dusa de tot. Dar ti-am spus, daca faci balci cu inspectoratul, majoritatea profesorilor o sa il trateze diferit, cu diverse apropo-uri si o sa fie mai urat. Sfatul meu asta ar fi, vorbeste cu profesoara. Lasa inspectoratul doar in cazul in care iti dovedeste ca e dusa cu steaua. Dupa suna sau... De la sud, 2 sau 3 statii de ratp parca, faci dreapta si dai in Democratiei, de acolo intrebi. laughing Am intalnit interventie a inspectoratului, cand prin liceu o profa de sport mi-a tuns o colega pentru ca nu ii placea bretonul. Liceul a primit o mustrare, colega asta a fost mutata la alta clasa etc. deci nu te poti astepta la prea mult. Si dupa profesorii o tratau cam diferit.

| pssssiiii a răspuns:

Imi cer scuze pentru greseli dar nu mai pot de nervi si suparare!