| Sephora5726 a întrebat:

Buna TPU imi puteti spune sau sa imi dati un site unde sa citesc despre rolul stilistic al locutiunilor si expresiilor in opera lui Ion Creanga - "Povestea lui Harap-Alb"? Multumesc anticipat (Funda)

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Locutiunile si expresiile frazeologice din respectivul basm confera stilului oralitate, umor si realizeaza culoarea locala.Ilustreaza acum cu citate aceste efecte stilistice.

1 răspuns:
| 582gaby a răspuns:

Poti sa cauti pe google sau poti sa imprumuti o carte sa o citesti si sa iti lasi imaginatia sa vorbeasca.
Sper ca te-am ajutat.
Funda?