| mayweather01 a întrebat:

imi spuneti si mie ce se invata in clasa a 9-a la profilul tehnician proiectant CAD? si ziceti-mi daca este un profil bun mai multe detalii! dau funda!

1 răspuns:
| robbbiman a răspuns:

"Proiectant Tehnician CAD" e acelasi lucru ca desenator tehnic in programe specializate pe calculator. Nu stiu ce program inveti tu la scoala, probabil AutoCAD.
Facultatile pe care le ai enumerat tu, din cate vezi sunt de inginerie, in special de electrica, electronica. Faptul ca tu faci in liceu desen tehnic in CAD te va ajuta destul de mult la facultate, dar nu e nici pe departe suficient. Desenul tehnic e limbajul de comunicare intre ingineri; o fraza care mi-a ramas intiparita in minte de la primul curs de desen tehnic din anul intai de facult.
Acum e alegerea ta, depinde ce iti place sa faci din cele 6 enumerate de tine. In oricare din ele e un "must" sa stii sa lucrezi intr-un soft de proiectare, dar dupa cum am mai zis, o facultate de inginerie nu se rezuma doar la asta, sunt cu mult mai multe lucruri de invatat.
Apropo daca alegi 1, 2 sau 3, legat de electronica, Autocadu-ul nu prea ai cum sa-l folosesti. Sunt softuri specializate precum Orcad-ul, cu care realizezi scheme electronice, simulari, proiectarea cablajului imprimat. In celalalta parte, electrotehnica, mai putin se folosesc softuri cad specializate, de obicei se fac in Autocad, dar sunt unele companii care utilizeaza si specializate.