| Anonimul3315 a întrebat:

In vacanta de vara( si inca o mai fac) am citit 2 carti de Jules Verne. Insula cu elice si Capitan la 15 ani, iar acum citesc 20.000 de leghe sub mari. Ma intrebam daca exista un film cu aceste carti caci mi s-au parut minunate! Stiu ca multi alegeti sa cititi cartea decat sa vedeti filmul. Pai si eu am ales la fel. Mai ales ca iti dezvolti imaginatia. Iti imaginezi tu ce e acolo. Dar vreau sa vad filmul sa vad cum sa petrecut de fapt totul. Cum aratau la fata personajele, locul in care se aflau etc. Stiti voi. Deci daca se poate sa imi ziceti daca exista filme cu aceste carti! Fundita! PS. Scz daca am gresit la gramatica dar m-am grabit sa scriu intrebarea ca sa va vad raspunsurile!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Filmele facute dupa romanele lui J.Verne le gasesti si aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_filmelor_bazate_pe_opera_lui_Jules_Verne

| Anonimul3315 explică (pentru Ioandelasal):

Dar capitan la 15 ani n-are?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimul3315):

Nu retin sa-l fi vazut. Cauta pe internet, poate este.

| Q69 a răspuns:

Majoritatea ocolesc cartile lui Jules Verne din cauza descrierilor si a faptului ca nu are mult dialog
eu am citit toate cartile lui sunt extraordinare
Jules Verne ramane o enigma el a descris cu lux de amanunte multe locuri de pe glob chiar si Romania in cartea Castelul din Carpati
chestia ciudata este ca el nu a parasit niciodata Parisul
a scris despre submarin, despre zbor si multe altele care la vemea respectiva nici nu erau inventate

| Fiona232 a răspuns:

Da, sa stii ca dupa fiecare dintre cartile mentionate de tine au un film.

| Fiona232 a răspuns:

Clavus sa stii este si filmul Capitan la 15 ani.Cauta pe net