| NobodyCaresDotCom a întrebat:

Buna TPUhappy. Intru acuma in clasa a9-a(un veritabil bobocel). Luand note destul de bune la evaluarea nationala(9, 05 la romana si 10 la matematica +9, 66 media de pe 5-8)m-am gandit ca ma pot indrepta spre mai multe licee.Eu initial voiam la Spiru Haret(sunt din Bucuresti), dar cand am vazut ca imi iese media de intrare la liceu 9, 59 m-am gandit sa ma indrept spre Tudor Vianu.Eu nu sunt foarte buna prietena cu matematica.Credeti ca as face fata? Ce ati alege voi? Mentionez ca si daca as merge la Spiru m-as indrepta spre profil real.Astept opiniile voastrea si, daca puteti, sa faceti o lista pro si contra pentru fiecare dintre liceele mentionate.Va pupicescbig grin

Răspuns Câştigător
| ayo8207 a răspuns:

Matematica este inteleasa pana in clasa a IX-a de foarte putini copii. O sa vezi ca la liceu, daca te duce mintea, o sa intelegi demonstratiile teoremelor(inclusiv cele de la gimnaziu) si atunci o sa poti invata logic. La nivel de gimnaziu nu ai ce demonstratii sa faci, ce intuitie sa ai. Degeaba inveti teoria la matematica ca papagalul daca nu intelegi de unde vine ea si ce consecinte are. Dar gandirea matematica o sa o capeti pe parcurs.
Nu te sfatuiesc sa dai pe uman, mi se pare o greseala. Cu limba romana in afara de profesor nu prea ai viitor, limbile straine le inveti si singura, iar filosofia, economia si materii din astea nu-s pentru nivelul de liceu. Daca vrei asa ceva, urmezi o facultate de profil. Ideea e ca trebuie sa te gandesti serios la ce vrei: Daca vrei medicina, te duci la bio-chimie, deoarece o sa-ti fie mult mai usor sa inveti pentru admitere avand un bagaj de cunostinte solid. In rest, poti opta pentru mate-info, cu mentiunea ca am avut 3 colegi care au intrat la medicina de la mate-info, la fara taxa, insa cu un efort suplimentar in clasa a XII-a. Vianu e un liceu fenomenal dpmdv. Stiu cum se invata acolo si iti pot spune ca nu o sa ai emotii la bac/admitere. Insa, nu prea o sa ai timp de pierdut.

| NobodyCaresDotCom explică (pentru ayo8207):

Iti multumesc mult pentru raspunsul tau concret si elocvent.Sa dai in continuare sfaturi pe TPU ca te pricepi.Multumesc si succes in viatahappy!

5 răspunsuri:
| deeadeea111 a răspuns:

Atata timp cat ai luat 10 la mate nu poti sa spui ca nu esti prea buna prietena cu matematica
alege un profil real deoarece ai numai de castigat
succeshappy

| Exilee a răspuns:

"Eu nu sunt foarte buna prietena cu matematica" Atunci apuca-te sa inveti TEORIA la matematica.Este imposibil sa nu intelegi matematica daca cunosti teoria la perfectie.
A! SI mai adaug faptul ca matematica atat la M1, cat si la M2 este aceeasi la clasele 9-10, acelasi nivel de dificultate si aceleasi ore de matematica!

| MCG a răspuns:

Du-te la Stiinte ale naturii, e si bine si mai usor putin!

| mmamiruna a răspuns:

Hello,Felicitari pentru note. Eu zic sa iti urmezi prima optiune deoarece la vianu se face matematica si infornatica intensiv si daca tu zici ca nu esti prietena cu matematica eu zic sa te duci la Spiru.Baffta!