| Lulu82 a întrebat:

Buna TPU! La proba orală la română pot citi ce am scris pe foaie sau trebuie să răspund, fara notițe? Nu știu sigur care este procedura, profesoara mea nu ne-a explicat nimic despre aceasta.

Răspuns Câştigător
| riTeS03 a răspuns:

Salut, sunt si eu in clasa a 12-a si dau bacul anul acesta. In primul rand, succes mult la examene! La proba orala pentru Limba si Literatura Romana vei fi evaluata de catre doi profesori din scoala ta, vei intra in clasa si vei primi un subiect si o ciorna. Subiectul are la baza un text pe care trebuie sa il intelegi, urmeaza trei cerinte in urma carora profesorii isi dau seama de nivelul tau. O sa ai timp 15 minute sa te uiti pe subiect si sa iti notezi tot ce ai nevoie pe ciorna, dupa care prezinti ce ai scris pe ciorna in fata profesorilor. Ai voie sa te uiti pe ciorna, ideal e sa nu citesti cuvant cu cuvant. Un sfat pe care ti-l pot da e sa nu te speri atat de rau de probele orale. Ele nu sunt decisive si nu poti pica bacalaureatul din pricina lor, tot ce ai facut la competente este consemnat intr-o diploma diferita de cea de bacalaureat. Inca odata, mult succes! Relaxeaza-te si focuseaza-te pe ce e cu adevarat important, probele scrise.

| Lulu82 explică (pentru riTeS03):

? Mulțumesc mult! Succes și ție? Pentru mine nu dificultatea subiectelor era o piedică, ci faptul că nu știam care este modul de desfășurare. Oricum, stresul pe care aceste competențe mi-l provoacă este aproape la fel de rău cala probele scrise, eu mă descurc destul de bine în scris că să desvolt ideile. În această perioadă am incercat sa-mi repet materia pentru materiile cu adevărat importante.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La proba orala nu ai timp sa scrii nimic pe nici o hartie si nici sa citesti ceva.
Esti scoasa la tabla si tragi un biletel cu subiectul, citesti subiectul sa-l auda si comisia de examinare si apoi imediat incepi sa dezvolti subiectul care ti-a picat.

| Brizbriz a răspuns:

Eu tin minte ca ne-au lasat ceva timp sa ne punem ideile in ordine pe foaie, apoi am vorbit liber, dar tot liber eram sa ma uit pe foaie
ideea e sa nu trisezi cu un material din exterior, nu sa nu te inspiri din ce ai scris in timpul examenului

oricum, nota depinde de cine te examineaza, in general notele sunt mai mari ca la scris, pentru ca parerea profesorului e ceva mai subiectiva

eu am luat la oral cea mai mare nota dintre toate de la bac

| Nirvanaaa a răspuns:

Va lasa sa scrieti câteva minute și după mergeți la masa. Nu o sa fii doar tu în sala. Va scrieți ideile în același timp, dar va ia pe rând. Dacă nu vrei sa notezi nimic te poți duce direct în fata.
Ai foaia în fata când răspunzi.

| Crackman a răspuns:

Din cate imi aduc aminte scrii ceva ca idee de baza dar totul o sa fie oral fara a citi de undeva

| raulicafarafrica a răspuns:

Eu am facut cu copitute la romana si nu mo prins

| beapea a răspuns:

La mine nu a fost voie cu notițe. Dacă e proba orală, e cam evident ca o sa vorbești "liber".