| Kukyy a întrebat:

La scoala trebuie sa aleg intre pictura si grafica.Si chiar nu stiu ce sa aleg.Grafica nu am facut niciodata si nu stiu ce inseamna si in ce consta.As vrea sa imi explicati si sa imi dati un sfat.

Răspuns Câştigător
| clarobscur a răspuns:

Grafica este foarte frumoasa. Daca iti place sa lucrezi in creion sau carbune o poti alege fara nici un regret. Ai sa studiezi si alte tehnici grafice cum ar fi ac rece, linogravura sau litografia. Da o cautare pe marele Google cu fiecare din aceste tehnici si cu siguranta ai sa gasesti detalii despre fiecare in parte si multe alte metode de reprezentare grafica. Eu am studiat grafica si nu regret. In plus, aveam desigur in program si ore de pictura, doar ca erau mai putine in comparatie cu cele de grafica. Hotararea iti apartine!

3 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Esti la ceva liceu de arte? Eu zic sa alegi grafica e mai utila decat pictura.

| 이벨 a răspuns:

Grafica inseamna desene in creion iar pictura inseamna desene in culoare, adica cu tempera, acuarele etc. Daca te pricepi la detalii si migala ar trebui sa alegi grafica. Daca nu, alege pictura. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| CrazyGirl16 a răspuns:

Grafica este reprezentare prin desen a unei mărimi, a variației unei mărimi sau a raportului dintre două sau mai multe mărimi variabile; reprezentare prin linii, figuri geometrice, hărți etc. a unor date din diverse domenii de activitate.