| Erin28 a întrebat:

Bună TPU!
La voi se mai fac ore de curs la școală în aceste ultime două zile înainte de vacanță? La mine nu se mai fac, azi și mâine nu mai merge nimeni la școală. Eu spuneam sa merg, dar nu mai vine niciun elev din clasele celelalte și profesorii ne-au spus deja "vacanță plăcută".

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta este varianta scrisa de tine. Dar nu cred ce spui.

| Erin28 explică (pentru darrio2007):

Serios spun, chiar așa este. De luni nu am mai făcut ore propriu-zis, adică, profesorii au intrat în clasa, au făcut prezenta, dar nu au mai predat. Profa de romana a intrat la ora, după care a discuta cu alta profa pe hol toată ora și a intrat in ultimele 10 minute că sa spună cine nu are note suficiente pentru încheierea mediei, spunând că îi va asculta după vacanța. Ieri, am mers și am făcut doar 10 minute din ora de istorie, in rest am stat degeaba. Asta este situația. Poți să crezi, poți să nu crezi, dar așa se întâmplă în școala mea. Sunt sigură că nu e așa peste tot. Dacă profesorii nu mai intra la ore efectiv, elevii cum sa particip, ce să faca singuri?
Eu nu sunt la un liceu de top, am ales varianta cea mai apropiata de casa. Deci, așa stă mereu situația. Și chiar așa a spus diriginta. Ieri am fost, din, 20 de clase cate are tot liceu( sunt clase delimitate astfel: A, B, C, D, și sunt patru profiluri: mate info, filologie, științe sociale, științe ale naturii), numai 30 de elevi. In plus, jumătate din colegii mei au plecat în excursie la mare. Profa de geografie, deși mai aveam o ora azi și una vineri, vinerea fiind zi libera, ne-a spus de la ultima ora ( adică vinerea trecută) ca ne vom revedea după Paște, sa repete matera cu cei ce dau bacul la geografie. Proful de istorie, ieri, când am avut ultima ora, a spus că ne vedem după Paște, când dăm teza, pentru că luam vacanță pe 27 mai, fiind în clasa a XII-a. Este așa mereu înainte de vacanță. In ultima săptămână nu mai intra profesorii la ore și nu mai intra nici elevii implicit.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Vorbeste cu dirigintele/diriginta ta si vezi ce iti zice.

| Erin28 explică (pentru elemonis):

Am vorbit deja.
La noi, in ultimele doua zile de școală, înainte de vacanță, nu mai intra niciun elev la ore. Eu mergeam mereu pana in ultima zi, și mereu ajungea să stau singura in clasa, pentru că nici profesorii nu mai intrau la ore. Am vorbit cu diriginta și ne-a spus cane vedem după vacanța. Ieri am fost 4 copii in clasa. Nu știu dacă peste tot e așa, însă la noi mereu ultima săptămână de școală face parte din vacanta.