| Florennce a întrebat:

Bună TPU
M-am decis să stau un an pe bară şi să fac meditaţii special pentru examenul de medicină generală, deoarece până acum nu mi-am permis şi, deşi m-am pregătit, nu mă consider capabilă pentru admiterea de anul acesta. De aceea, doresc să -mi câştig şi banii pentru meditaţii. Eu termin filologie şi o să am o medie destul de bună, minim 9. Întrebarea mea este: E posibil să mă pot angaja pe vreun post de suplinitor, pe o materie de uman, în vreo şcoală din zonă? Menţionez că sunt sate în jurul meu care presupun că ar avea nevoie. Se poate? Trebuie să dau vreun examen de post? Mulţumesc!

2 răspunsuri:
| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Oficial nu se poate. E nevoie de examen de titularizare, de studii de specialitate - ma refer la facultate. In paralel, se poate parcurge un modul pedagogic... Deci e o poveste un pic mai lunga. Singurul lucru care te-ar putea favoriza, ar fi ca acolo sa nu vrea efectiv nimeni sa predea. Dar e putin probabil...
In schimb, ai putea da meditatii elevilor de gimnaziu sau de liceu. Sunt convinsa ca ai baze solide la cel putin 3-4 materii. Cauta prin cunostinte, pune anunt in ziar, sigur te vei descurca!
In alta ordine de idei, iti recomand sa-ti incerci norocul vara aceasta, sa nu mai amani, ca poate reusesti si ar fi pacat sa pierzi un an! Crede mai mult in tine si incearca! Multa bafta!

| REJ a răspuns:

Buna! Nu poti preda fără un modul psiho-pedagogic. Puteai sa te angajezi ca educator/învățător, daca erai absolvent de liceu pedagogic cu profil educator/învatator. Totusi, încearcă la medicina. "Încercarea moarte n-are." Succes!