| myangel_8969 a întrebat:

ma puteti ajuta in legatura cu intrebarile:
ce este campul gravitational si cine il genereaza? multumesc

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Campul gravitational, este o forta invzibila care tine toate lucrurile cu greutate pe suprafata planetei! gravitatia este de fapt un efect magnetic! chiar daca magnetii nu afecteaza decat metalele! cele foarte puternice afecteaza si obiectele nemetalice! ( si ce e mai puternic decat nucelul planetei? )
gravitatia exista datorita fierului din nucleul planetei, care produce interfente magnetice!

| Dragotta a răspuns:

Campul gravitational este ca un magnet.Numa ca el atrage absolut tot.Si nucleul pamantului il genereaza

| bye a răspuns:

E o intrebare complexa. In mare, campul gravitational este o curbura a texturii spatiu-timp generat de corpuri cu masa de repaus. Orice corp cu masa va exercita o atractie gravitationala asupra tuturor celorlalte corpuri cu masa. Raza de actiune este infinita si purtatorul acestei interactii se presupune a fi gravitonul, o particula care insa nu a fost inca descoperita.

Nu stiu ce au fumat serban si apache dar nu-i asculta. Gravitatia NU ESTE UN EFECT MAGNETIC si NU este cauzata de fierul din interiorul Pamantului ci de insasi masa Pamantului.

| UrsuPolar a răspuns:

How do magnets work? it's a f***** miracle! 11! 11! 1! 11

| Anghel_9461 a răspuns:

Fig. 13 Generator gravitational care creeaza rotatie iluzorie Generatorul undelor electromagnetice 1 este sferic. Oglinzi de separare
verticale impart generatorul in sectoare egale a, b,..., p.Rolul oglinzilor este de a
directiona radiatia electromagnetica emisa de un sector spre o anumita zona a
fuselajului navelor. Sectoarele lucreaza asemeni generatoarelor de radiatie
electromagnetica si se activeaza in urmatoarea ordine: a, b,..., p. Un sector este
activat prin injectia de radiatie electromagneticaintr-o perioada T; apoi este
inchis si urmatorul sector este activat. Perioada acestui proces este T*=cu∙ T.
Astfel densitatea energiei electromagnetice este pastrata relativ constanta in
fuselaj iar campul gravitational este uniform. Pentru a porni nava, sectoarele de
generator sunt activate; in acest interval T este lung si energia impulsurilor
electromagnetice este redusa. In timpul decolarii, T si implicit T* sunt reduse
treptat iar energia impulsurilor este marita.La scurt timp dupa pornirea
generatorului electromagnetic, fuselajul incepe sa radieze energie reziduala.
Sectoarele de generator sunt activate conform secventei de mai sus iar sectorul
de fuselaj care radiaza lumina intensa se schimba in aceeasi ordine. Astfel,
intregul fuselaj incepe sa radieze o lumina relativ uniformacu intensitate
obisnuita, cu exceptia unui sector care radiaza lumina mai intens.Acesta se
schimba conform secventei de mai sus.
Navele cu rotatie iluzorie, care au un generator gravitational si unul
antigravitational, trebuie sa-si activeze sectoarele in secvente opuse.Astfel,
sectoarele active superioare si inferioare nu sunt aliniate vertical, deoarece
alinierea verticala ar cauza o forta de propulsie neuniforma.
Bibliografie: Constantin Sandu, Dan Brasoveanu : „Sonic-Electromagnetic- Gravitational-Spacecraft", partea 1-8. UNIVERSITATEA POLITEHNICA BUCURESTI Facultatea de Inginerie Aerospatiala

| myangel_8969 explică:

Multumesc mult!

| charly1974 a răspuns:

Am răspuns la această întrebare pe wikipedia: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Câmp_gravitațional