| Justarand0mguy a întrebat:

Buna TPU, ma voi transfera la un alt liceu in clasa a 10 si va trebui ca luna asta sa dau diferente la unele materii, printre care si latina. Ma intrebam pe ce ar trebui sa ma axez mai tare la invatat, gramatica sau traducere/citit/intelegerea textului? Personal mi se pare gramatica mai usoara deoarece o invat pe scurt din manual, iar manualul este in romana, latina in sine mi se pare grea deoarece nu am facut latina chiar deloc.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate lectiile de latina care se predau in clasa a IX-a (intelegerea textului, traducerea corecta si formulare gramaticala corecta).
Latina nu este grea, dar ca orice limba straina trebuie invatata serios, ca sa o poti intelege, vorbi, traduce si scrie corect.