| anonim_4396 a întrebat:

Nu am intrat la liceul dorit si vreau sa ma transfer. Ma gandesc sa depun o cerere in perioada 19-21 iulie la ISJ. Eu stau mai la periferi orasului, iar liceul unde am fost repartizata e mai aproape de centru. Anyways, liceul la care vreau sa ma mut e ceva mai aproape, tot la periferie, ajung in maxim 10 minute pe centura. La liceul unde am fost repartizata cred ca imi ia 15-20 min. Oare mi ar putea accepta cererea pe motiv ca 'e prea departe'?

Răspuns Câştigător
| BarbieGirl13 a răspuns:

Nu stiu daca sigur se accepta, dar oricum te vei putea muta dupa primul semestru. Cel putin eu am putut..nu pe motivul ala, dar am putut laughing.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa-ti accepte cererea, motivul nu se incadreaza la situatiile exceptionale prevazute in Regulamentul-cadru. Daca n-ai avut media de admitere pentru liceul mai apropiat vei putea depune cererea de transfer abia dupa cl. a IX-a, atunci se va lua in considerare media de promovare a clasei, aceasta trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.

| Wwwonderlanddd a răspuns (pentru Ioandelasal):

Criteriul mediei o indeplinesc. Ultima medie a fost 8.89 si media mea a fost 8.97.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wwwonderlanddd):

Si atunci de ce n-ai pus la prima optiune acel liceu?
Depune cererea de transfer si sa speri ca se va aproba. Daca nu se aproba acum o poti depune dupa primul semestru.

| Wwwonderlanddd a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mama mea m-a obligat. Ea credea ca e liceu mai bun, avand in vedere ca anul trecut s-a intrat cu medii mai mari decat la cel care vreau sa ma mut. Apoi a vazut ca anul acesta s-a intrat cu medii mai mari, plus ca m-am milogit la ea ca nu o sa-mi placa acolo deloc (i-am tot explicat asta inainte sa punem codurile dar tot nu a inteles), si a zis ca m-ar lasa sa ma transfer. Sper foarte mult sa ma transfer, pentru ca oricum stiu deja cativa din scoala aia si din clasa aia si o sa ma simt ceva mai bine in colectivul ala.