| Bibzzz a întrebat:

Nu stiu daca am ales bine categoria, dar totusi o voi scrie aici.Cine ma poate ajuta cu substantive colective pentru fag si paltin? Dau funda cine ma ajuta.Pentru a va da mai repede fund poate imi spuneti si ce inseamna. big grin

Răspuns Câştigător
| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Sunt niste copaci. Poti sa cauti pe net mai multe detalii, dex online, imagini

8 răspunsuri:
| MadalinaaIoana a răspuns:

Faget si platinis. Substantivele colective denumesc o totalitate de obiecte de acelasi fel. big grin Funda?

| Bibzzz explică:

Daca vrei sa-ti dau funda spune-mi si ce inseamna.

| Bibzzz explică (pentru Bibzzz):

Cuvintele pe carele-ai facut colective

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns (pentru Bibzzz):

Inseamna o gramada de fagi si de paltini...

| Bibzzz explică:

Fag si paltin nu stiu ce inseamna

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns (pentru Bibzzz):

Sunt niste copaci. Poti sa cauti pe net mai multe detalii, dex online, imagini

| dovleac a răspuns:

Faget si platinis am avut eu la o lucrare

| dovleac a răspuns:

Funda te rog

| dovleac a răspuns:

Exprima multimea ex om-oameni.frunza-fruzis