| ɱɨƙӭ a întrebat:

Pai...am 13 ani, clasa a-VII-a si, ma mai intreaba adultii (parinti, rude) ce as vrea sa ma fac.
Hmm, eu ma gandesc la mate-info dar aud la toata lumea ca e super greu cu matematica acolo... si nu stiu ce sa zic.
Iubesc informatica, am vorbit si cu mama si a zis ca este profil mate-info intensiv info, dar vreau sa stiu daca e la fel de grea matematica si acolo.

Imi puteti spune daca m-as descurca daca am nota 8-9 la mate?

Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| VIP3r a răspuns:

Mai, am terminat liceul la profilul mate-info, matematica sincer nu mi s-a parut asa grea, bineinteles ca faci la un alt nivel decat la alte licee, vei face M1 iar bacul tot din M1 il vei da, subiectele difera ca nivel de dificultate de celelalte licee, dar totul tine de tine si de profesor, daca nimeresti la un profesor bun, care iti explica bine merge treaba.

Nu stiu cum e la intensiv info, mie personal nu mi-a placut deloc informatica in liceu si am dat la o facultate 100% informatica, mi-a fost mai greu la inceput dar am reusit in cele din urma sa recuperez lipsurile...

Alegerea este a ta, daca te descurci la matematica iti recomand profilul.

Bafta mai departe.

2 răspunsuri:
| Lightning1997 a răspuns:

Mai ai destul timp, inca nu esti nici macar in clasa a 8-a.Mai ai mult timp pana intri la liceu, ai timp sa te gandesti.Deocamdata invata, sa ai medii mari, altfel nu ai cum sa intri.

| gabby269 a răspuns:

Matematica(in opinia mea) e grea peste tot laughing.In liceu,materia e aceiasi, dar pe profil mate-info pot spune ca o sa faci ceva mai multa matematica decat la celelalte licee, cu toate ca e profil de info intensiv. Daca iti place matematica si te descurci cu ea, go for it! Fa ce-ti place si ce crezi ca o sa te multumeasca in viitor, depinde numai de tine.Priveste in perspectiva si calculeaza-ti posibilitatile. Succes happy