| Kainon a întrebat:

Pentru Evaluarea Nationala trebuie invatat ceva din operele studiate in cl. a VIII-a?

3 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

"Baltagul" trebuie stiut la perfectie, din pacate, alaturi de caracterizarea Vitoriei Lipan.Nu se stie niciodata, insa profesorii mereu se axeaza pe el.Merge sa ai si niste notiuni despre nuvela(Popa Tanda) si teatru, respectiv comedia.(O scrisoare pierduta)In rest, cunostintele la purtator, si multa grija la subiective, atributive etc.

| anonymous09 a răspuns (pentru Dumnezău):

Comedia si teatrul stiam ca nu sunt in programa, iar baltagul nu trebuie stiut perfect perfect, macar sa stii unele lucruri ca sunt atatea de repetat pentru examen

| Antonia_Raluca_Neicu_Voicu_1997 a răspuns:

Eu stiu ca nu intra romanul si nici genul dramatic la evaluarea nationala