| sillvana a întrebat:

spuneti-mi si mie tot ce stiti despre facultatea de stiinte penale si criminalistica.cat mai multe detalii.ce pot ajunge daca urmez aceasta facultate, cati ani se face cu tot cu masterul, facultatea aceasta exista si in america sau Anglia? eu nu imi doresc sa lucrez in politie dar ceva de genu.adica nu vreau eu sa fiu politista dar sa lucrez in domeniu gen la un calculator cu informatii secrete etc.

Răspuns Câştigător
| Roibu a răspuns:

Pai Criminalistica inseamna sa stai intru-n Birou unde vin zeci de dosare cu Crime, Violuri, Furturi, Talhari si sa te ocupi de rezolvarea lor Audierea Martoriilor, Percheziti,
La Criminalistica du-te doar daca stii ca acolo iti e locul pentru ca acolo va rebui sa faci poze la Cadavre sa lucrezi in Laborator unde va trebui sa deschizi un cadavru ca sa vezidin ce cauza a murit si Medicina Legala este o parte din Ministerul Administratiei si Internelor La IML se desfac Cadavre.

1 răspuns:
| Corina a răspuns:

Din pacate, nu exista o Facultate de stiinte penale si criminalistica ci, la Facultatea de Drept, exista specializarea Stiinte penale si criminalistica in cadrul cursurilor de master. Facultatea de Drept este de 4 ani, iar Masterul de 2 ani, in total 6 ani. Pentru mai multe detalii, vezi aici:
http://www.umk.ro/ro/spc.html