| sakura a întrebat:

Spuneti-mi va rog superstitii despre moarte! Cele mai multe au fundita!:X

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Buna.

Se spune că:

... oglinzile trebuie acoperite când cineva moare pentru ca sufletul mortului intra si continua sa salasluiasca in oglinda.

...cel ce priveste in oglinda atunci când cadavrul se afla inca in casa
va fi urmatorul candidat la pieire.

...nu trebuie sa iesi din biserica inaintea sicriului, pentru ca cineva din familia
ta va muri in curând.

... daca pe casa ta va cânta cucuveaua, cineva din familie va pieri curând.

...la moarte, mortului trebuie sa i se puna pantofi noi inainte de a fi asezat in sicriu.

... când pleci de la o inmormântare, nu trebuie sa privesti inapoi spre mormânt pentru ca urmatorul mort va fi din familia ta.

...cand te duci la o inmormantare nu e bine sa vizitezi si mormintele rudelor tale moarte.

...nu trebuie sa stranuti cu gura larg deschisa, pentru ca sufletul evadeaza din trup si vei muri curând.

... daca un ceas care nu mai functioneaza demult se urneste dintr-o data, atunci se anunta o moarte in familie.

... daca trei persoane se fotografiaza impreuna, cel din mijloc va muri primul.

...cand moare cineva intr-o casa, e bine sa se deschida toate ferestrele, ca sufletul acestuia sa zboare.

...o pasare intrata in casa este semn de deces.

... aprindeti cate o lumanare in noaptea de 1 octombrie in fiecare camera in care a murit cineva in casa.

...in camera in care cineva este pe moarte trebuie sa opriti toate ceasurile.

... daca o femeie
este inmormantata in haine negre, ea se va intoarce sa bantuie casa in care a locuit.

... daca atingi cadavrul cuiva care ti-a fost drag, nu vei mai avea vise legate de el.

...cine moare in vinerea pastelui sau la miezul noptii din ajun de Craciun
, va ajunge direct
in rai.

...sufletul celui mort nu se poate elibera daca in casa in care moare sunt lacate inchise.

...inmormantarile facute vinerea atrag o alta moarte in familie.

...nu trebuie sa purtati imbracaminte noua la o inmormantare, mai ales pantofi noi!

... femeile gravide nu ar trebui sa mearga la inmormantari.

... daca pe mormantul cuiva vor creste flori, acel om a fost om bun. Daca vor creste buruieni, acela a fost om rau.

...aduce noroc sa atingi un cadavru.

...aduce ghinion sa scoti sicriul din casa pe usa din dos sau cu capul inainte.

... daca ploua la inmormantare, se spune ca cel decedat a avut o viata trista

... daca e vreme frumoasa la inmormantare, cel decedat regreta ca s-a stins.

1. Dacă trei persoane se fotografiază împreună, cea din mijloc va muri prima.

2. Dacă auzi trei ciocănituri la uşă, dar nimeni nu este dincolo de ea, cineva apropiat ţie tocmai a decedat.

3. Se spune că dacă o persoană care a murit îţi apare în vis şi te convinge să mergi undeva cu ea vei muri în viitorul apropiat. Dacă o refuzi vei trăi o viaţă lungă.

4. Dacă în visul tău o femeie naşte, o persoană cunoscută ţie va muri.

5. Nu îţi lăsa pantofii pe o masă pentru o perioadă lungă de timp, căci cineva cunoscut va muri.

6. Dacă în timpul unei înmormântări cad stropi de ploaie în interiorul coşciugului deschis, va mai muri cineva din familie în următorul an.

7. În timp ce te uiţi la lună, dacă vezi ceva roşu că trece prin dreptul ei, cineva apropiat ţie va muri.

8. Dacă o pasăre bate cu ciocul la o fereastră sau se loveşte în ea, tocmai s-a petrecut un deces.

9. Atunci când simţi un fior pe şira spinării, cineva tocmai a trecut pe lângă viitorul tău loc de veci.

10. Dacă un tablou cade de pe perete, deşi a fost bine fixat, cineva cunoscut ţie va muri.

11. Atunci când verşi sare, aruncă un strop din sarea vărsată peste umăr pentru a preveni moartea.

12. Odată ce ai ieşit dintr-un cimitir, dar realizezi că ai uitat acolo un anumit obiect, nu te întoarce după el şi nu îl lua de acolo data următoare când mergi. Altfel, aduci pericol de moarte celor din jurul tău.

13. Dacă porţi un lănţişor cu o cruce, iar crucea se rupe, moartea ta este iminentă.

14. Femeile însărcinate nu trebuie să participe la înmormântări.

15. Dacă laşi ochii decedatului deschişi, el va lua pe cineva după el în nefiinţă.

16. Oglinzile din casă în care se află un om mort trebuie acoperite. Altfel, cel care se vede în oglindă va muri următorul.

17. Dacă zaţul de cafea rămas la fundul ceştii formează o linie lungă şi dreaptă, prezice o înmormântare.

18. Nu trebuie să porţi nimic nou la o înmormântare, mai ales pantofi.

19. Dacă rezemi o mătură de un pat, persoana care doarme în patul respectiv va muri în viitorul apropiat.

20. Înmormântările care au loc vinerea prevestesc moartea cuiva din familie în acelaşi an.

21. Dacă un ceas care nu mai funcţionează ticăie dintr-odată, prevesteşte moartea unui membru al familiei.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi aici: www.elystar.ro
Pa, pa.

| Onutsu a răspuns:

Superstitii? Eu nu cred in ele, fiecare avem ceva scris, daca e sa se intample, se intampla ce a scris Dumnezeu, doar El stie cand vom murii fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea la Stiinte&Filosofie pusa sau Conversatii! Nu aici!
Frate parca sunteti cu totii batuti in cap cand puneti intrebari! Chiar nu va orientati deloc ca lumea pe site-ul asta?

| clara1122 a răspuns:

...oglinzile trebuie acoperite când cineva moare pentru ca sufletul mortului intra si continua sa salasluiasca in oglinda.

...cel ce priveste in oglinda atunci când cadavrul se afla inca in casa
va fi urmatorul candidat la pieire.

...nu trebuie sa iesi din biserica inaintea sicriului, pentru ca cineva din familia
ta va muri in curând.

... daca pe casa ta va cânta cucuveaua, cineva din familie va pieri curând.

...la moarte, mortului trebuie sa i se puna pantofi noi inainte de a fi asezat in sicriu.

... când pleci de la o inmormântare, nu trebuie sa privesti inapoi spre mormânt pentru ca urmatorul mort va fi din familia ta.

...cand te duci la o inmormantare nu e bine sa vizitezi si mormintele rudelor tale moarte.

...nu trebuie sa stranuti cu gura larg deschisa, pentru ca sufletul evadeaza din trup si vei muri curând.

... daca un ceas care nu mai functioneaza demult se urneste dintr-o data, atunci se anunta o moarte in familie.

... daca trei persoane se fotografiaza impreuna, cel din mijloc va muri primul.

...cand moare cineva intr-o casa, e bine sa se deschida toate ferestrele, ca sufletul acestuia sa zboare.

...o pasare intrata in casa este semn de deces.

... aprindeti cate o lumanare in noaptea de 1 octombrie in fiecare camera in care a murit cineva in casa.

...in camera in care cineva este pe moarte trebuie sa opriti toate ceasurile.

... daca o femeie
este inmormantata in haine negre, ea se va intoarce sa bantuie casa in care a locuit.

... daca atingi cadavrul cuiva care ti-a fost drag, nu vei mai avea vise legate de el.

...cine moare in vinerea pastelui sau la miezul noptii din ajun de Craciun
, va ajunge direct
in rai.

...sufletul celui mort nu se poate elibera daca in casa in care moare sunt lacate inchise.

...inmormantarile facute vinerea atrag o alta moarte in familie.

...nu trebuie sa purtati imbracaminte noua la o inmormantare, mai ales pantofi noi!

... femeile gravide nu ar trebui sa mearga la inmormantari.

... daca pe mormantul cuiva vor creste flori, acel om a fost om bun. Daca vor creste buruieni, acela a fost om rau.

...aduce noroc sa atingi un cadavru.

...aduce ghinion sa scoti sicriul din casa pe usa din dos sau cu capul inainte.

... daca ploua la inmormantare, se spune ca cel decedat a avut o viata trista

... daca e vreme frumoasa la inmormantare, cel decedat regreta ca s-a stins.
Fundita?