| TooNight a întrebat:

Buna,TPU! Spuneti-mi va rog tot ce stiti despre fabula? Definitii, caracteristici...Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Soborigozaur a răspuns:

Opera literara (care o ai) de (autorul) este o opera lirica deoarece autorul iti exprima sentimentele de (nostalgie, tristele etc) in mod direct.
Ca specie literara este o fabula deoarece (scrii cate cv ce ti-am dat eu jos)

— apartine genului epic, este populara sau culta, in versuri sau in proza;
— de mici dimensiuni, intrucat naratiunea este adesea inlocuita cu dialogul: personajele se prezinta singure;
— povestirea scurta se aseamana cu o sceneta, cu putine personaje, dar reprezentative;
— locul si timpul sunt vagi, intarind ideea ca asemenea fapte se pot petrece oriunde si oricand;
— animalele (plantele, obiectele) sunt alese cu maiestrie, incat sa redea cat mai fidel, trasaturile personajului pe care-l intruchipeaza: furnica — omul harnic; greierele — omul lenes; vulpea — omul siret; lupul — omul lacom; boul — omul prost; catelul — omul fricos; magarul — omul incapatanat etc.
— sub valul alegoriei se descopera lumea oamenilor cu defectele eterne;
— fiecare personaj este simbolic, deoarece reda un anumit tip uman, avand mai multe defecte, dar dintre toate unul este definitoriu;
— structura are doua parti: a) povestirea redusa (sceneta) care aduce in fata cititorului personajele cu defectele lor; b) morala (invatatura), de regula scurta, si care se gaseste cel mai des in final, dar si la inceput sau in interiorul povestirii;
— limbajul folosit este unul comun, prozaic, fara prelucrari literare, deoarece accentul este pus pe satirizarea defectelor;
— fabulele au rol instructiv, dar, mai ales, educativ (moralizator).

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ti-e atat de greu sa dai search pe net? Ori lejeritatea e la modă si te rezumi doar la copy/paste?

| TooNight explică (pentru floresdemayo):

Pai stii,de asta ii facut site-ul asta, sa ne ajutam, stiu ca nu-i o intrebare grea, dar am gresit daca v-am intrebat? Pe internet arata o gramada de expresii care nu stie toata lumea sa le explice, numai un profesor in multe cazuri, asa ca am vrut sa aud mai multe pareri.Scuzele mele daca te-a deranjat intrebarea.winking

| TooNight explică:

Ok,mersi oricumlaughing Is fatalaughing

| giuta22 a răspuns:

Fabula este o scurtă povestire alegorică, care aparține genului epic, de obicei în versuri, în care autorul, personificând animalele, plantele și lucrurile, satirizează anumite moravuri, deprinderi, mentalități sau greșeli cu scopul de a le îndrepta. Ea are următoarea structură: povestirea propriu-zisă și morală. Figura de stil folosită de obicei este personificarea.