| christina1370 a întrebat:

Buna TPUhappy
Sunt abia clasa a X-a, dar ma gandesc la facultate, mai ales prin prisma faptului ca toata lumea ne intreaba tot mai des ce vrem sa devenim.
Ma gandesc serios sa plec in America, cu bursa. Invat bine, am note bune si ma descurc cu engleza.( stiu foarte bine ca nu e suficient doar atat).
Vroiam sa va intreb ce stiti voi despre universitatile din SUA? Aveti vreo cunostinta care a plecat recent, sau ceva informatii care mi-ar putea folosi? Nu dispun de fonduri prea consistente, pentru ca ai mei sunt bugetari, asa ca bursa este impedios necesara. ce sa mai zic? Nu stiu ce as putea face aici, in Romania.
Vroiam mai demult sa dau la psihologie, dar in tara nostra, domeniul asta este inca privit cu suspiciune si neincredere. Mai nou, de cand sunt intr-o trupa de teatru, si am tot jucat in piese, mi s-a tot spus ca am, sa zicem, talent si ca as putea sa dau la teatru, daca as vrea. Iubesc teatrul si as fi fost in stare daca m-ar fi intrebat cineva acum 6 luni, sa dau la tetru si sa traiesc din 600 de roni pe luna, dar cu satisfactia pe care o ai cand joci. Acum m-am schimbat. Ai mei imi tot spun ca teatrul e superb, dar ca nu merita, si regret, dar am inceput si eu sa cred asta. Daca nu reusesc sa plec, cel mai probabil voi da la teatru.

Scuze ca am scris o gramada. happy Aveti, asadar vreo informatie mai actuala despre bursele din SUA? Mersi mult.

6 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Cred ca ar trebui sa muncesti sa ai 10 pe linie pentru bursa in SUA.nu se pleaca asa usor. daca chiar iti doresti asta pune mana serios pe carte.atat pot spune.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sincer? Nu ai nicio şansă. Îmi pare foarte rău să ţi-o spun aşa de dur.
Bursele pentru universităţile din SUA nu sunt şi pentru studenţii străini ci doar pentru cei americani şi doar pentru cei mai buni dintre ei. Atât şi nimic mai mult.
Dacă nu dispui de bani nu ai nicio şansă.
Singurele universităţi care mai oferă câteva facilităţi pentru străini sunt MIT (Massachusets Institute of Technology) şi Yale. Problema cu acestea este însă că până când intri efectiv în posesia facilităţilor, îţi trebuie foarte mulţi bani cu care să te descurci primele câteva luni.
Şi, colac peste pupăză, trebuie să te interesezi de pe acum având în vedere că la ei e modelul cu scrisoare de recomandare şi-ţi trebuiesc multe tare.
Şi-n plus, dacă nu ai 10 pe linie oricum n-ai nicio şansă.
Dacă tot vrei să studiezi în străinătate (deşi nu-ţi recomand decât dacă mergi în domeniul IT - că în rest e la fel şi la noi şi la ei, ba încă mai slab la ei) ar trebui să încerci să te orientezi spre universităţi din Europa.
Preferabil din Franţa sau din ţările nordice (Suedia şi Danemarca în special).
Problema cu acestea e că trebuie să ştii limba însă îţi trebuiesc mult mai puţini bani.
Să nu-ţi treacă prin cap varianta Regatul Unit al Marii Britanii căci acolo fără 6000 de lire sterline în cont nici nu are sens să te mai gândeşti.
Îmi pare rău pentru veştile proaste.
Salut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa cauti informatii direct pe site-urile oficiale ale facultatilor la care ai vrea sa te inscrii,
singura sansa e sa primesti o bursa romaneasca, de aici din Romania asta atat de blamata de toti, tradatorilor, incapabili care nu reusiti sa va organizati si sa munciti cu onestitate pentru tara noastra,
sper sa reusesti in America si sa te intorci fuga inapoi in tara ca sa aplici ce ai experimentat pe acolo, pentru progresul tarii noastre,
generatia tanara are forta, generatiile anterioare nu m ai au nici macar dorinta...
legat de teatru, poti sa faci ce iti place alaturi de un teatru de amatori, va fi mai mult decat multumitor,
succes si orice ai face nu uita unde te-ai nascut.
Ateii n-au simtit inca pe Dumnezeu, dar niciodata nu e prea tarziu.
Atunci cand tu-i vei simti existenta, nu vei avea nevoie de dovada.

| rogvaiv10 a răspuns:

Pai si eu vreau sa dau la teatru. Poate ca da, la inceput o sa ai salariul 600 lei pe luna, dar cu cat esti mai talentat si devii tot mai cunoscut, crede-ma vei ajunge departe, trebuie doar sa vrei, atunci vor curge banii.

Mult noroc!

| Anonima2501 a răspuns:

Hey! Și eu imi doresc același lucru. A trecut ceva timp. Ai reușit? Dacă da, cum? Imi poți spune și mie cum este acolo?

| friday_2462 a răspuns:

Pai in primul rand daca vrei sa mergi in SUA trebuie sa ai un examen care sa iti ateste cunostintele de limba engleza. Ceea ce nu este un lucru usor, sau ma rog, depinde de la persoana la persoana. Eu sincer, te-as sfatui sa te orientezi spre universitati din Europa. Acum faci cum vrei.
In legatura cu teatrul si mie imi place acest domeniu foarte mult, insa sunt constienta de faptul ca salarul este de mizerie. Totodata satisfactiile pe care ti le aduce jocul pe scena nu sunt de lepadat. hm... tare complicata treabaMa bate si pe mine gandul sa dau la teatr, dar eventual ca o a doua facultate.
Tu inca mai ai timp sa te gandesti la ceea ce vei face pe viitor si crede-ma ca iti vei schimba perspectiva pana la momentul respectiv.
Toate cele bune big hug