| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU sunt clasa a 11 a profil tehnic si vreau sa dau la Politehnica Cluj.Voi da bacul din Romana,matematica si biologie( sa pot lua nota mare sa fiu sigura ca intru), imi sugerati o metoda prin care pot lua note peste 9, cum sa retin toate comentariile la rom si avand in vedere ca s-a schimbat modelul de bac si la biologie cum sa retin.Dau funda

2 răspunsuri:
| m1dn1gh7 a răspuns:

La romana poti incerca sa retii comentariile scriind fiecare idee. Adica citesti, o gandesti, o inveti, apoi o scrii. Continui asa cu cateva idei, apoi revii la prima idee sa vezi daca o mai stii. Si faci asa la toate lectiile, nu trebuie sa retii fiecare cuvant din caiet, dar esenta, sa fie de cel putin 30 de randuri.
La bio, capitol cu capitol. altfel nu ai cum.

| theillusoryman a răspuns:

La politehnică Cluj(la secția automatică si calculatoare)nu ai nevoie de media de la BAC.Se ia în considerare nota cea mai mare dintre bacul de la mate, info sau fizică.Pe lângă asta se dă si un examen de matematică format din 30 de grile.Asa că sfatul meu este să lasi deoparte media de la BAC si să te concentrzi pe matematică.