| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

sunt clasa a 12a si am nevoie multă de ajutor. Cine se descurca bine la geografie imi poate spune cat mai multe informații despre podișul tarnavelor? Mod de formare, structura petografica, altitudinile,orientarea culmilor, depresiuni, clima, lacuri, resurse naturale, etc? Va rog din suflet nu am de unde lua

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Https://biblioteca.regielive.ro/......85489.html
Pune intrebarea pe Brainly daca mai ai nevoie de informatii.

| Elena9328 a răspuns:

Podișul Târnavelor s-a format in timpul orogenezei alpine prin scufundarea bazinului Transilvaniei și umplerea acestuia cu sedimente.
Tipul de relief întâlnit în Pod. Târnavelor sunt domurile.
Podișul Târnavelor se află între Mureș și Olt. Are relief mai accidentat și altitudini mai ridicate spre Est și mai coborâte spre Vest și Sud, are două subunități :
Podișul Hârtibaciului în S-E
Podișul Secașelor în S-V
Podișul Târnavelor este situat între Văile Mureș ( la nord ) și Olt (la sud ), străbătut de Târnava Mică și Târnava Mare. Are altitudini de 1500 m. Este format din podișul Hârtibaciului (unde se exploatează gazul metan ) și Secașelor.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Elena9328):

Mulțumesc mult

| Elena9328 a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Oricând.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai auzit de google? Daca si la geografie ceri tu ajutor, e clara, iei Bacu`cand m-oi face eu popa

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru anonim_4396):

Nu ti a cerut nimeni sa ti dai cu parerea despre viitorul meu daca iau eu "bacu’ " sau nu il iau. Nu ma Cunoști, deci te rog din suflet sa ti vezi de treaba ta. Daca nu ma descurc la o parte a geografiei, nu inseamna ca nu iau bacalaureatul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Dar nu vreau sa-mi vad, intrebarea ta nu isi are rostul aici, isi poate gasi usor raspuns si pe google, dar tu vrei mura-n gura... poate sunt intrebari care chiar necesita un raspuns pe aici, dar din cauza ca intrebari fara rost ca ale tale ocupa locul pe aici, acelea nu pot fii vazute