| Andra442 a întrebat:

Buna,TPU. Sunt clasa a 9-a si as vrea sa dau la medicina. Stiu ca aceasta facultate/meserie se axeaza pe biologie,chimie (profiluri reale). As vrea si eu mai multe detalii referitoare la medicina.
Dau fundita, multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In anii de studii medicale, vei avea nevoie si de alte materii studiate in liceu precum fizica si matematica --- nu numai de biologie si chimie!
Pentru a accede la studiile de medicale de licenta, este nevoie ca, inca din liceu, sa-ti formezi "antrenamentul" studiului intens, de calitate si continuu --- sa inveti cu-adevarat, nu sa tocesti!
De alfel, examenul de admitere asta face: selectie intre cei care au invatat si cei care au tocit! Testele grila sunt astfel concepute incat sa releve diferenta intre cel care cunoaste/stie si tocilar.

Ca viitor candidat, nu au nicio relevanta acele "detalii" pe care le ceri acum! De un real folos pentru viitorul tau, ca medicinist, este sa inveti "cum sa inveti" cu randament maxim --- in facultate, doar pentru o singura disciplina, studiul inseamna mii de pagini de curs!